Yerden ısıtma sistemi

Yerden ısıtma sistemi her geçen gün yaygınlaşan bir ısıtma sistemi türüdür. Diğer ısıtma sistemleri gibi bu sitemin de avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.Mekanın zeminine sulu boru veyahut elektrik kablosu döşenmesi suretiyle uygulanan bir yöntemdir. Sulu borulu yerden ısıtma, alttan ısıtma sistemlerinin en çok tercih edilen türüdür. Bu özel ısıtma sistemi bugün evlerde, otellerde, ofislerde  kullanılmaktadır. Uygulamada zemine izolasyon materyallerinin üzerine plastik borular döşenir. Sulu yerden ısıtma teknolojisi, günümüzde çok geniş mekanları eşit bir şekilde ısıtmanın en etkili yöntemlerindendir.. Pratik ve sağlıklıdır hatta en sağlıklı sistemdir diyebiliriz.  Aynı zamanda uzun ömürlü kullanım garantisi vermesinden dolayı memnuniyet yaratır.Kullanılan malzemenin kalitesine göre bina ile aynı ömre sahip olması mümkündür. Ana dağıtıcı ve borular, sistem içinde farklı ısıtıcı kaynaklarından yararlanabilir.Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan  örneğin güneş enerjisinden faydalandığı zaman ekonomik açıdan sonuç daha tasarruflu olacaktır. Güneş gibi başkaca enerji kaynaklarından faydalanması da mümkündür.

Alttan ısıtma sistemleri üç farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni sulu borulu yöntemdir. Diğeri elektrik kablolu sistemdir.  Üçüncüsü de karbon filmli yöntemdir ki bu da  elektrikli sisteme çok benzemektedir. Her üç yöntemin de avantajları , dezavantajları mevcuttur ama biz yazımızda genel hatları ile değerlendireceğiz. En büyük avantajı en sağlıklı sistem oluşudur. Aynı zamanda diğer sistemlere göre daha az maliyetlidir. Isıyı homojen bir şekilde  ortama yaymaktadır ve ortam eşit düzeyde ısınmaktadır. Çocuklu aileler için büyük avantajı vardır. Çocuklar özellikle emekleme döneminde olanlar soğuk zemin ve fayanslar üzerinde dolaşmaktadır. Bu yöntemle ısınan bir evde çocuklar soğuğa maruz kalmayacaktır.Ayakları çok üşüyenler için başlıca bir avantaj ve faydadır. Bunların yanı sıra zemin sürekli sıcak olduğu için zeminle temas halinde olan eşyalar deforme olabilir. Yerde ısıtma olması sayesinde eşyaları sağa sola çekme gibi bir dert olmaz ve genişçe bir kullanım alanı kalır. Burada dikkat edilmesi gereken husus zemine sıcaklığın yayılmasını engelleyecek kalınlıkta halı kilim koymamaktır. Bir de yerden ısıtma sisteminin bakımı diğer sistemlerinkinden biraz farklıdır. İki senede bir periyodik bakım yapılması gerekir.

Zeminin belli bir çeşitte olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bütün zeminlerde yerden ısıtma sistemleri kullanılabilir. Hamamlarda, kapalı bahçelerde, camiilerde, okul ve hastanelerde dahi kullanılmaktadır. Konut veyahut okul, hamam gibi yer değişikliğine göre sistem de değişmektedir. Örneğin hamam için döşenen yöntem ev için uygun olmayabilir. Kullanacağınız yer için hangisinin en uygun yöntem olacağına  uzman ekip yardımı ile karar verebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.