Alexa Sıralamam Nasıl Düşer?

Merhaba değerli arkadaşlar… Webmaster sitelerinde olsun Google’da vs araştırma yaparken denk geldiğim bloglar olsun bir SEO kapışması söz konusu. Belli bir anahtar kelmede üst sıralamalara çıkmanın yanında Alexa değeri, Trustrankdeğeri, PageRank değeri kasmaya çalışılıyor. Ben de doğal yollardan nasıl Alexa sıralaması düşürülür onun üzerine bir yazı yazma gereksinimi duydum. Kısa ve öz bir yazı olacak.

1) Alexa Toolbar Kurun

Mutlaka tarayıcınıza Alexa Toolbar kurun ve yakın çevrenizden tanıdıklarınıza da kurdurun ve aras sıra sitenize girip 5-10 dakika gezinmelerini isteyin. Kullandığınız farklı tarayıcılar olabilir, bilgisayar olabilir en önemlisi ise internet kafeye gittiğinizde dahi Alexa Toolbar kurup sitenize girip açık bırakın kalsın öylece. Bu durumda hem Google hemde Alexa değerinizde ciddi oranda değişme ve gelişme göreceksiniz.

2) Alexa Widget (Bileşen) Ekleyin

Bu konu için teknik bilgiyi Sitenize Alexa Kod Ekleyin başlıklı konumuzu okuyabilirsiniz. Bu bileşen ile sitemize gelen ziyaretçilerden Alexa haberdar oluyor ve bu trafiği değerlendirip sitenizi her gün sıralamaya tekrar sokuyor. Gerek düşüş gösterir gerek yükseliş. Sitenizine o gün için gelen ziyaretçi trafiğine bağlı olarak sıralamanız artış yada azalış gösterecektir.

3) Sosyal İmleme Yapın

Facebook, Twitter, Google Plus, Instigram, LinkedIn gibi (birisini ayrı başlık yapacağım) sosyal medya alanlarında yazdığınız makalerin yazı olarak bir kısmını yazıp altına link vermekte fayda var. Bu konuda ise yazınız Google tarafından index edilince yayınlamak daha iyidir. Yada en azından Webmaster Tools’da Google Gib Getir deyip öyle imlemenizde fayda var. Ayrıca bu konu içinde takipçizi çok olan sayfaları kullanmanız da sizin için daha büyük fayda sağlayacaktır.

4) StumbleUpon Kullanın

Evet bir önceki Sosyal İmleme konusundan bunu ayrı tutuyorum çünkü ayrı tutulacak kadar değerli bir site benim gözümde. Bu siteye üye olup sitenizde yayınladığınız bir yazıyı burada link olarak belli bir kategoride verince StumbleUpon üzerinde online olan ve sizin link olarak eklediğiniz kategoriyi hobi alanlarına ekleyen kullanıcılara sunuyor ve sitenizi ciddi oranda trafik sağlıyor. Ancak bunu fazla abartmayın çünkü sitenizin suspend yeme ihtimali artar. Çünkü kısa süreli hit akışı olduğu için spam olarak algılanır ve ciddi oranda CPU kasar ve sitenizin kapanmasına sebep olabilir. İlerleyen zamanlarda StumbleUpon hakkında bir kullanım kılavuzu yazmayı planlıyorum.

 

2 Replies to “Alexa Sıralamam Nasıl Düşer?”

  1. Sitenizin alexa değerini düşürmek için öncelikle alexa toolbarı yüklemeniz gerekmektedir. Bunun dışında bazı forum sitelerinde 10-15’er kişilik alexa grupları bulunmakta. Bu gruplarda bulunan kişiler her gün gruptaki siteleri gezmekte. Alexa düşürmek için en etkili yöntem bu ancak uzun dönemde gruptan ayrıldığınızda sürekli bir düşüş halinde olacaktır siteniz. Güncel olarak sitenizle ilgilenin, yavaş yavaş da olsa alexanız istediğiniz düzeye gelecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir