Etkili Yorum Backlink Kazanmak

Merhaba değerli arkadaşlar… Sizlere bu makalemde yorum backlink olayını anlatacağım. Yorum backlink dediğimiz olay, belli balı Alexa, Google Sıralama, Hit ve SEO durumu iyi olan sitelerin yorum kısmına site adresimizle birlikte yorum atmaktır. Benim de bu konularda gördüğüm bazı hususlar var. Bu noktalara bu yazı da değinmek istiyorum.

Genelde siteme gelen yorumlarda gördüğüm konuya yorum atmaktan ziyade o anlık yazılmış link kazanma amaçlı yorumlar var. Yani bir iki kelimelik, sıradan kelimeler yada cümlelerden oluşan yorumlar. Oysaki bu konular sitenize yarar sağlamak için yapılıyorken tam tersi sitenize zarar verebilecek bir duruma da dönüşebilir. Bu tür konular için Birkaç konuya değinelim;

 • Yorum yapacağınız sitelerin kaliteli olmasına dikkat edin. (Alexa, Google index, Google Görsel index ve Backlink gibi.)
 • Anahtar kelimenizde arama sonuçlarında sizden üst veya alt sırada olan sitelere yorum atın.
 • Yazdığınız yorumlar en azından 15-20 kelimeden olaşan ve özgün yorumlar olsun.
 • Yorum atacağınız sitenin en kaliteli sayfasına yorum atınız. Bu sitenize ciddi oranda fayda sağlar.
 • Yazdığınız yorumlar konu ile alakalı olsun. Yani teşekkür ederim, çok sağol, eyvAllah gibi yorumlar değil.
 • Yorum attığınız sitenin mümkünse kök domaine yorum atın. Yani siteadi.com şeklinde olsun, isim.siteadi.com şeklinde olmaması daha iyi olur.

 

Bu tür konular yapmamız gerekenler. İlgili maddeler arasında yorum atılan sitenin en kaliteli sayfası hususu geçti. Peki bu sayfa hangisi? Hemen açıklayalım,  http://www.opensiteexplorer.org/ sitesinden yorum yazacağımız siteleri belirleyip bu siteden domainleri sorguluyoruz. Bu site bize en kaliteli sayfadan başlayarak aşağı doğru sayfaları listeler. Bunların içinde anchor textleri ve alt sayfalar şeklinde puanlama yapar. Ona göre belirlersiniz.

Şimdi sıra geldi neleri yapmamamız gerektiğine. Onları da bir sıralayalım,

 • Yorum konu içeriği ile alakalı olmalıdır. Bir önceki listede belirttiğimiz gibi.
 • Kısa yada teşekkür, rica, sağol tarzı yorumlar olmamalıdır.
 • Yorum içinde sitenizden link vermeyin. Orada sitenizin adresini yazmanızı istiyorsa oraya yazın. Yorum yazdığınız kısma yazmayın. Ancak soru sormanız gerekiyorsa yazın.
 • İsim kısmında sitenizin yada sizin adı olsun. Anahtar kelimeniz değil. Örnek: Kadir Durukan olsun WordPress Uzmanı değil.

Önemli Not:

Değerli arkadaşlar şimdiye kadar yazdığım konular etkili yorum kısmıydı. Lütfen yorum yapacağınız sitelere dikkat ediniz. Siteniz spam’a uğramasın. Çöplüğe dönen sitelerden yorum link almayın ve unutmayın ki yorum linkler dofollow olduğu için yorum yazdığınız sitenizin google değerleri sitenize yansıyacaktır. Bu etkenlere dikkat ediniz ki bu durum sizin lehinize olsun, aleyhinize değil.

İyi çalışmalar, kolay gelsin.

39 Replies to “Etkili Yorum Backlink Kazanmak”

 1. Yorum olayının backlink sağladığını tahmin ediyordum ama nasıl olması gerektiğini gerçekten bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Teşekkürler.

 2. backlink kazanmak çok önemli tabiki ama bunun sitede kalıcılığıda bir o kadar önemli, çünkü bir süre sonra siteler kapanıyor ve bütün backlinkler boşa çıkıyor

 3. Vay canina yorum backlink cok degersiz zannediyordum hatta dofollow oldugunu okuyunca cok sasirdim gercekten pr 4 bir bloga yorum yazsak pr4 dofollow backlink mi almis oluyoruz

 4. Yorum backlink konusundaki düşüncelerinizin çoğuna katılıyorum ki çok doğru tespitleriniz de bulunmaktadır. Sitenin değerlerinin yüksek olması kazanç açısından gerçekten çok fayda sağlıyor. 4,5 yıldır yorum backlink için prli ve alexa düşük siteleri genellikle tercih ediyorum.

 5. ‘Bu tür konular yapmamız gerekenler. İlgili maddeler arasında yorum atılan sitenin en kaliteli sayfası hususu geçti. Peki bu sayfa hangisi? Hemen açıklayalım, http://www.opensiteexplorer.org/ sitesinden yorum yazacağımız siteleri belirleyip bu siteden domainleri sorguluyoruz. Bu site bize en kaliteli sayfadan başlayarak aşağı doğru sayfaları listeler. Bunların içinde anchor textleri ve alt sayfalar şeklinde puanlama yapar. Ona göre belirlersiniz.
  ‘Çok faydalı bilgiler bulunuyor.

 6. Sitenizin içeriği çok kaliteli ve faydalı. Blogunuzu tekrar tekrar ziyaret edip yazılarınızı okuyorum. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

 7. yorum backlink hakkında bilgimiz ne yazıkki kısıtlı. sadece yorum olsun diye konudan bağımsız sadece anahtar kelimelerini yazanlar var. Haliyle tamamen yapay duruyor ve yarardan çok zarar var.

 8. Şimdiye kadar hep anahtar kelimem ile backlink kasıyordum, ilk defa şimdi duydum anahtar kelime ile değilde isim veya site adıyla backlink alınması gerektiğini.

 9. Web sitenizi gerçekten çok beğendim. Arkadaşlarıma da önereceğim. Faydalı bir site.

  1. Backlink her zaman önemli bir kriter. Google aksi bir açıklama yapmadığı sürece tabi ki. Bu arada iç seo ayarları yapıldıktan sonra önemli olduğunu da unutmamak gerekir.

 10. etkisi eskiye göre çok az daha doğrusu siteden siteye değişiyor bazı sitelerde çok iyi etki yazarken bazılarına tam ters etki yapıyor

 11. çok sayıda denilenleri yapmaya calışıyorum ama işe yaramıyor gibi neden acaba? Makale güzel vede anlayışlı olmuş emeginize saglık.

 12. Teşekkürler Kadir DURUKAN eksiksiz, detaylı bir şekilde yourm backlink’i açıklamışsın, buradaki bildiler gerçekden doğrudur, bir kaç sitemde denedim ve faydasını gördüm.

 13. Sitenizin içeriği çok kaliteli ve faydalı. Blogunuzu tekrar tekrar ziyaret edip yazılarınızı okuyorum. Bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Elinize emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir