Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

seo makale içerik

Uzun zamandır internet ortamında bulunan ve sürekli yazı yazan birisi olarak nasıl yazı yazmam gerektiğini araştırdım. İlkokul yıllarımdan beridir, babamın okuduğu kitapları gördüğümden bu yana, sürekli kitap okuyan birisiyim diyebilirim. Gerçi son zamanlarda iyice afaki oldu bu söz ama yinede kendimi kandırıyorum, okumaya devam ederim diye. :)

Türkçe ve benzeri derslerde yazılması gereken kompozisyonları hep giriş, gelişme ve sonuç diye yazardık. Daha sonra internet ortamına girince bu yazı yazma kriterlerine okuyan kişiler kadar da ağırlık gösteren Google eklendi. Daha doğrusu arama motorları diyebiliriz. Ama Google dışında ülkemizde diğer arama motorları pek kullanılmıyor nedense. Biraz alışkanlıklarımıza düşkünüz sanırım. Türkiye’de Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru YouTube olmuş. Bu demektir ki insanlar içerik ararken okunacak konuları Google’dan, izlemek istediklerini de YouTube’dan arıyorlar. Buradan ilgili konunun devamını okuyabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak bir blog sitesine yazı girerken nasıl bir kriterler sırası izlemeliyiz ona değinelim. Çok uzun olmayacak şekilde birkaç maddelik yazı yazmak istedim. Diğer kısımlar çok ayrıntıya indiği için farklı yazılar olarak yazmayı düşünüyorum.

Özgünlük Eşittir Özgürlük!

Başlık hem slogam hem de kabul edeyim biraz saçma oldu. :) Amacım bu ikisinin özdeşleşmesi aslında. Başka sitelerden yazı (ç)alıntılamak yerine özgürce kendimiz yazı yazarsak yani özgün olursak bizi kimse tutmaz Google’da çok hızlı yükseliriz. Çünkü Google özgün içerikleri çok sever. Bunu sanırım bilmeyen yok artık. Var mı yoksa? :P

Yoast SEO Eklentisi Kullanın

WordPress blog siteleri için bu eklenti çok kullanışlı. All in SEO Pack kullandım uzun bir süre ama Yoast SEO’nun daha çok etkili olduğunu gördüm. En basitinden yazı yazdığınız editörün hemen altında yazınızın SEO açısından ne kadar uygun olduğu belirken bar’lar var. Maddelerin başında renkli butonlarla siz yazı yazdıkça kırmızı ve yeşil arasında değişen bir uyarıcı görevi görüyorlar. İşte başlık şu kadar uzun olsun, anahtar kelime yazı içinde az kullanıldı biraz daha kullan dercesine sizi uyarıyor. Bu eklenti sayesinde hiç SEO bilmeyen birisi de az çok SEO için uygun yazı üretebilir.

Resimleriniz Özgün Olsun

Şimdi aklınıza gelecek ilk şey şu olacak; her yazıya özgün resim nerden bulayım? Ben de diyeceğim ki, internetten bulacaksın. İkinci soru şu olacak; internette olan görsel index almış olur, nasıl özgün olacak? İşte tam püf nokta burası. Arkadaşlar telefonunuzla çektiğiniz fotoğraf özgün müdür? Tabi özgündür. Güneşle ilgili bir yazı yazdınız diyelim. Telefon yada başka bir cihazla çektiğiniz fotoğraf özgün. Ama onun gibi belki yüzbinlerce fotoğraf internette var. Hem de onlar da çekmiş güneşin fotoğrafını. Aynı görüntüden yüzbinlerce var. Sizin fotoğrafınızın farkını Google nasıl bilecek? İki kişi aynı yerde aynı anda güneşi fotoğraflasın. Bunu normal bi insan baktığında aynı fotoğraf der. Ama Google demiyor işte. Pikselinden, ışığından falan derken çözüyor. Yani Google göz olarak değil yazılımsal olarak çözer bu işi. Evet çok uzattım şimdi bağlıyorum. Siz de yazınıza bir görsel ekleyecekseniz önce onun masa üstünde görüntüsünü alın. Painte yapıştırın hatta üstüne de çok göze çarpmayan bir yerlere blogunuzun adresini yazın ki iyice özgünleşsin. Bu şekilde yazınız iki kat özgün olacak (Google Gözünde. :))

Etiketlerinizi Çok İyi Seçin

Bu konuda sizlere aşağıda bir site verdim. O site ile çok uğraşmadan sitenizin ana fikri olan bir kelime yada birkaç kelimeden oluşan cümleyi yazdığınızda size Google’da en çok aranan kelimeleri verecek. Siz de bundan aşağı yukarı 5 tanesini seçip etiket olarak girmelisiniz. 5 etketten fazla olmazsa daha iyi olur. Fazla etiket olunca Google farklı amaç güttüğünüzü düşünebilir. Özellikle de yazı ile alakalı etiketler olsun. Hala bunu yapan var mı bilmem (bir zamanlar ben de yaptım) yazının içeriği bir aracın özellikleri diyelim, sırf ilgi çeksin diye “feci trafik kazası” şeklinde etiket giriyorlar. Daha sonra Google bir güncelleme yapıyor, anında düşüş yaşıyorlar. Onun yerine içerkle alakalı etiketler her zaman daha başarılıdır. Aşağıda vereceğim site linkinden çok rahat bi şekilde neredeyse hiç uğraşmadan etiketleri belirleyebilirsiniz.

Bu sitenin çalışma mantığını da kısa anlatayım da içiniz rahat etsin. Google’u açtığınızda oraya aşağıdaki verdiğim örnek “SEO Uyumlu” yazarsanız Google size en çok aranan kelimeleri öneri olarak sunacak. Verdiğim sitedeki mantık da bu şekilde. Yani siz tek tek uğraşmıyorsunuz, bu site size bir araç/tool görevi görüyor.

Örnek Görselimiz;
seo uyumlu algoritma
Sizinle paylaşmak istediğim site: https://ubersuggest.io/

Bu siteye girerek orada bulunan kutucuğa konu ile ilgili kelimemizi yazıyoruz. Ben bu yazı için yapıyorum. Bu yazının genel özelliği SEO uyumlu makale olduğu için direk “SEO Uyumlu” olarak belirlemiştik, yazıyorum ve sugget’te tıklıyorum, Enter’a da basabilirsiniz.

seo uyumlu

Kutucuğun altında bir gösterge var ve birkaç sayine beklediğimizde %100 oluyor ve en çok kullanılan anahtar kelimeleri bize sıralıyor. Ben kendi makalemle ilgili olanları tek tek yanındaki işaretleme kısımlarında tik atarak işaretliyorum. Bar’ın altındaki sekmelerde fark edeceğiniz “Keywords Selected” kısmını görüyoruz. Yani seçilmiş anahtar kelimeler diyor. Ben 5 tane seçmiştim. Oraya tıklıyoruz ve “View as text” diyoruz ve bize anahtar kelimeleri veriyor. Bende listeleyip kopyalayıp etiket olarak yazıya ekliyorum.

Örnek Görselimiz;
seo uyumlu seçilmiş kelimeler

 

18 Replies to “Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?”

  1. Çok yararlı bir yazı dizini olmuş.Kadir abi ben eskiden wordpress kullanıyordum sesimi kimseye duyuramadığım için blogger’a geçmek zorunda kaldım :)

    1. Eğer free yani ücretsiz blog sistemi kullanıyorsan, benim önerim blogspot olur. Çünkü Google ile senkronizasyonu çok daha kolay ve bir de Google’un da kendi ürünü olduğu için biraz o açıdan da torpili olduğunu düşünüyorum.

    1. Maaleef durum o yönde. Ancak viral olarak yaygınlaşmak için kullanıcı odaklı çalışan sitel hep kazanır. Çünkü kullanıcı çok gelecektir ve Google da bunu dikkate alacaktır.

  2. Paylasimin için Teşekürler . Seo Aslina Bakarsak wordpress için muhteşem önemli ama blogger içinde . Seo dediğimizde aklimiza sadece yazmak gelmesin çünkü yetmez1. Seonun bütün kollarını tam olarak uygulamalıyız ve kullanmalıyız ki arama motorları bizi taşısın yukarlara search console , backlinkler hepsiyle birlikte ,kaliteli ve hiyeraysi dilimine göre yazı Vs Vs daha birçoğu . Tekrar Teşekürler usta harika yazın için..

  3. SEO uyumlu makale gerçekten organik hit artışı için elzem bir kriter. Yoast değil de son günlerde Rank Math eklentisi oldukça popüler. Yazı için teşekkür emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir