Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

tanıtım yazısı

Son zamanların en etkin ve en popüller SEO çalışması haline gelen tanıtım yazısı konusunda bazı hususlara değinmek istiyorum. Bu hususlar kiminin gözden kaçırdığı kiminin ise Google açısından göremediği noktalardır. Bu noktaları özenle inceleyip uyguladığımızda aldığımız yada yazdığımız tanıtım yazılarından aldığımız verimi kat kat artıracaktır.

Sitenizin reklamını yapmak ve arama motorlarındaki sıralamanızı yükseltmek için sizde hemen http://www.sadeceon.com/categories/online-pazarlama/makale-hi-sunumlari linkine tıklayarak tanıtım yazısı yayınlatabileceğiniz siteleri seçebilirsiniz. İster haber sitelerinde, ister bloglarda, ister forumlarda, ister spor sitelerinde, ister magazin sitelerinde yazılarınızı yayınlatabilirsiniz. 10 liradan başlayan fiyatlarla kaliteli hizmet almanın farkını yaşamak için SadeceOn’a gelin!

Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Özgün Olunmasına

ozgun-makale-yazimiÖncelikle tanıtım yazısı alelade bir yazıdan ziyade belli bir ürün yada belli bir konu üzerine yazılmış doğal bir yazı olmasına dikkat edilmeli. Yani bir blogger mantığı ile yazılmalıdır. Blogger derken; bir blogger gittiği, görüdüğü, gezdiği yerleri günlük mahiyetinde not eder ve resmini çekip bunu blog sitesinde yayınlar. İşte bu durumda internette olmayan yazı ve resimler sitede yayınlandığında Google bu site üzerine diğerlerine nazaran daha çok durmakta ve daha dikkatli davranmaktadır. Doğal olarak da bu siteyi sıralamalarda üst sıralara çıkarmaktadır. Bu açıdan benim şahsi önerim ise yazdığınız tüm yazılarınız -sadece tanıtım yazısı değil- her cümlesi özgün olmalıdır. Unutulmamalıdır ki özgün içerik demek Google için sitenize katılacak en büyük değer demektir. Fark ederseniz Google aramalarında çıkan sonuçlarda üst sıralara gelen siteler genelde özgün içerikli sitelerdir. Hatta bir çok webmaster sitesinde, hatta hepsinde, ücret karşılığı özgün makale yazdırılmaktadır.

Kaliteli Bir Türkçe

kaliteli türkçeGoogle deyim yerindeyse senden benden iyi Türkçe bilmektedir. Yani yazdığınız yazıları sadece bir makale olsun diye değil bir konuyu anlatan makaleler üzerine yazmalısınız, verdiğiniz linkler de bu yazdığınız yazıya uygun nitelikte olursa daha verimli ve daha güzel olmaktadır. Yoksa öteki türlü alınan linkler sitenin trustrank değerini düşürmekten başka işe yaramayacaktır. Yazdığımız makaleleri de imla kurallarına uygun şekilde yazmak da bizim için faydalı olacaktır. Ayrıca sitenize gelen ziyaretçileri de baz aldığımız zaman asla kimse karma karışık bir Türkçe ile yazılmış makaleyi okumak. Şahsen ben bir siteye girdiğim zaman okduğum cümlelerin devrik olup olmadığından tutun da o yazının bilgi olarak doyurucu mu, imla kuralları olarak yazılışı uygun mu, yazmak için mi yazılmış olduğuna dikkat ederim. Çünkü baştan savma yapılan işin kalitesi ciddi oranda bana da bilgi katmayacağı gibi eğer oradaki bilgiyi uygularsam bana da zararı dokunacaktır.

Aynı Sayfaya Link Verme Hatası

Kimi yazılarda verilen 3 anahtar kelimeye aynı sayfanın linki verilmektedir. Ancak Google bu mantıkla yürümemektedir. Google index ettiği bir url’yi tekrar index etmez. Yani aldığınız bir anahtar kelimeye siteadi.com url verdiğinizde ikinci kelimeye en azından siteadi.com/index.php url adresini vermeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır. Bu konuda içinse bir de yazılarınızdan mümkünse 3 en fazla 5 linkten fazla çıkış vermeyiniz. Bu hem yazı için kötü bir durum olur, çünkü Google bunu reklam amaçlı algılayacaktır hemde bir okuyucu bu yazıyı okumaktan pek haz duyacağını da düşünmüyorum.

Makalelerin Yeterli Uzunlukta Olması

Yazıdığınız makaleleriniz anlam bütünlüğü oluşturan, daha önceki maddede geçen yalın ve düzgün bir Türkçe ile, doygun içeriğe sahip yazılar olmalıdır ki hem ziyaretçi tarafından okunsun hemde Google Bot tarafından index edilsin. Hatta okuyucu beğenip yorum attığında o sayfa yeni bir girdi olduğu için tekrar index edileceğinden tekrar o url üzerinden Google Bot sitenize gelecektir ve sitenizi tekrar index edecektir. Bu durumda tabi ki sizin için güzel bir şey. Yazdığımız yazılarımızın uzunluğu 300 ile 1000 kelime arasında olması idealdir.

Doğal Olunması

Bu nokta en az diğer maddeler kadar önemlidir. Google’un en önem verdiği konu hemen hemen doğal olmak diyebiliriz. Yani olmayan bir şey ortaya koymak ve bir şeyler katmış olmak sizi Google gözünde yükseltir. Kendinize her zaman “Google -veya herhangi bir arama motoru- olmasa bu yazıyı yada görseli siteme ekler miyim?” sorusunu sorun. Cevabı hayır ise asla o içeriği sitenize eklemenizi tavsiye etmem. Çünkü bir ziyaretçinin beğenmeyeceği şeyi Google zaten beğenmez. Öyle sıradan bir bot yada program gözüyle bakmak bizi büyük bir yanılgı içerisine düşürür.

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Ersin
  1 Eylül 2016 at 15:24
  Cevapla

  Tanıtım yazısı konusundan bir çok insan çok bilgisiz. Yazınız doğrultusunda yazıldığı taktir de gerçekten ulaşmak istediğimiz noktaya kolaylıkla ulaşılabiliyor. Yazılan yazılarda mutlaka özgünlük çok önemli.

 2. Bayur
  7 Aralık 2016 at 13:56
  Cevapla

  Vermiş olduğun bilgiler için teşekkür ederim. Tanıtım yazısı alımında önerilerinizi dikkate alacağım.

 3. Gezilecek yerler
  16 Şubat 2019 at 13:47
  Cevapla

  yararlı bir içerik olmuş tebrikler

Bir cevap bırakın