destek olmak

Hepimizin günlük hayatta yada özel hayatında olsun “Motivastivasyon” kaynağı olan etmenler vardır. Ben de hem beni motive eden hem de ciddi anlamda fayda sağlayan oluşumları buradan duyurarak destek olma kararı aldım.

Bu gün itibariyle (26.05.2016) internette yada günlük hayatımda rastladığım konuları burada paylaşarak sizlere duyurmak istiyorum. Liste zamanla değişecek ve gelişecektir.

İçerik Nasıl Olacak?

Başta belirteyim ki Ücretli yada Ücretsiz olan ancak kullanıcıya yada tüketiciye çok fayda sağlayan, amacı sadece fayda sağlamak olan oluşumlar olacak. Olur ya, belki buradan gördüğünüz bir sayfa olur, blog olur hayatınızı “olumlu” yönde değişmesine vesile olur. Gelelim Listemize;

YouTube Kanallarını Destekliyorum!

Türk İşi Kanalı;
Buradaki mühendisler tamamen sıfırdan ve kendi imkanları ile (NTV Desteği de var) drone, 3D printer yapıyorlar ve nasıl yapıldığını da anlatıyorlar. İlham verici ve motive edici özelliği çok yüksek bir kanal. Abone olup takip etmenizi öneririm.
(Ekiple yaptığım röportaja buradan ulaşabilirsiniz.)

Barış Özcan Kanalı;
Bu kanaldaki tüm videoları yemek yerken, uyumadan önce, telefonla oyun oynarken izliyorum. Hem çok motive edici ve ilham verici hem de sizlere çok şey katacak bir kanal. Kanaldaki videoları izlemeden önce Barış Özcan kimdir bir okumanızı da öneriyorum.

VideoEğitim Kanalı;
Uzun zamandır takipçizi olduğum ve makine dünyasının abilerinden Haluk Tatar’ın yöneticisi olduğu kanal. İçerisinde Makine Mühendisliği alanında her alanda eğitim setini ücretsiz olarak bulabilirsiniz. Haluk Tatar’ı mutlaka ama mutlaka takip etmelisiniz.
(Haluk Tatar’la yaptığım röportaja buradan ulaşabilirsiniz.)

Doğukan Güven Nomak Kanalı;
Boş vakit buldukça YouTube’da en çok izlediğim kanallar arasında. Özelikle Geliştirici ve Tasarımcı Sohbetleri başlıklı video serisi gerçekten süper. Bu kadar yazılımcı ve tasarımcısıyı bir arada bulmak sektörün içinde bulunsak bile pek mümkün olmaz. Ama DGN sağolsun gittiği her yerdeki bu özel insanlarla sohbet yapıp bizlerle paylaşmış. Eğer Yazılım ve Tasarım meraknız varsa bu kanalı muhakkak takip etmelisiniz.

BilgisayarKavramları Kanalı;
Çok değerli Şadi Evren Şeker hocamızın çok değerli kanalı. Kanal içeriği, isimden de anlaşılacağı üzere, bilgisayar üzerine bir çok konuyu kapsıyor. Özellikle eğitim setlerini para karşılığında bile bulmamızın pek mümkün olduğunu sanmıyorum. Doğrudan işin ehli, gönüllü olarak, insanlara faydalı olmak adına saatlerce çalışıp video çekiyor. Her programlama dilini ayrı ayrı video eğitimlerle çekip yayınlıyor. Özellikle beni mutlu eden ve hatta umutlandıran bir girişimi de yaz tatiline girerken başladığı web programlama setiydi. Sıfırdan başlayarak seti bitiren herkesin Web Developer olmasını sağlayacak set için saatlerce uğraşarak set hazırlıyordu. Kendisine çok teşekkür ediyorum, bu kanalında da takip edilmesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Facebook Sayfalarını Destekliyorum!

Türkçe’nin Dirilişi Hareketi sayfası;
Bu sayfayı uzun zamandır takip ediyorum. Hem milli değerlerimize hem de adından da anlaşılacağı üzere dilimize çok ihtimam gösteren bu sayfayı şiddetle öneriyorum. Hatta o kadar faydalı ki facebookta gezinirken denk geldiğiniz paylaşımlarını göz ucu ile okuduğunuzda bile KPSS’de vs çıkan soruları yapabiliyorsunuz. Şahsen tecrübem vardır.

Mühendis Beyinler sayfası;
Bu sayfayı mühendis olun olmayın, öğrencisi de olmasanız takip etmelisiniz. Teknoloji alanında ve enerji alanında çok faydalı ve bilgilendirici paylaşımlar yapılıyor. Faydalanabilirsiniz.

Fizikist sayfası;
Bilimsel haberler ve yayınlar paylaşan çok güzel bir sayfa. Telefonumda uygulaması da var ve her gelen güncel haberi zevkle okuyorum. Sizlere de öneriyorum.

Abbas Güçlü ile Genç Bakış sayfası;
Abbas Güçlü’yü çok eskiden bu yana takip ederim. Gerek eğitim olsun gerek ülkenin diğer sorunlarına değinen ve tarafsız gazetecilik yapan birisi. Özellikle gençlere en yakın isimdir. Programı takip etmenizi öneririm. Eski bölümleri dahi olsa izlemek çok faydalı oluyor.

Evrim Ağacı sayfası;
Bu sayfa ciddi anlamda bilgi vermektedir. Takip ettiğinizde sadece Evrim, Evrimsel Süreç, Biyoloji gibi konularda değil; Fizik, Tarih, Astronomi gibi daha bir çok alanda da bilgi öğrenebilirsiniz. Üstelik bu bilgileri sayfanın (ve sitenin) editörleri yabancı (önemli) kaynaklardan tercüme edip akademik ve anlaşılabilir bir dille anlatmaktadır. Benim sayfanın en çok dikkatimi çeken özelliklerden birisi de kurucusu Çağrı Mert Bakırcı‘nın aslında ODTÜ’ten Makine Mühendisliği bölümü mezunu olması ancak şuan da Texas Üniversitesinde biyoloji doktorası yapması. Çok az rastlanan bir örnek doğrusu, kendisini taktir ediyorum.

Bu Kişileri de Destekliyorum!

Ahmed Hulûsi;
Yazdığı kitapları ücretsiz dağıtan, internetten PDF olarak indirilmesine izin veren ve ücretsiz paylaşıldığı taktirde hiç bir telif almayan düşünür kişi diyebilirim. Kendisi bir hoca yada tarikat, cemaat mensubu değil. Sade bir müslüman olarak nitelendiren bu insanı tanımanızı ve okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
(Ahmed Hulusi hakkındaki yazımı buradan okuyabilirsiniz.)

Sinan Meydan;
Sırf biz gençler ve Cumhuriyetimizi insanlara daha rahat anlatmak için öğretmenlik mesleğini bırakmış bu abimizi de desteklemeden geçemem. O kadar kıymetli birisi ki sırf doğru gördüğü şeyleri anlattığı için kimi dergilerden, kimi tv kanallarından ilişiği kesilmiş birisi. Emin olun ki amacı rant elde etmek değil Atatürk’ü ve Cumhuriyeti daha iyi anlamak ve anlatmak.

Yasin Gündoğdu;
Bir ara cami imamı iken konuşmaları nedeniyle görevden alınıp müezzinliğe verilen ve kafamızdaki salt cami hocası imajını değiştirmek için buluşlar da yapan cami hocamız. Takip etmenizi ve istifa etmenizi öneririm.

Ahmet Şerif İzgören;
Şerif hocayı lise yıllarımda “tanıdım” ve kitaplarının büyük kısmını okudum. Sivas’a geldiğinde iki kez izleme şansım oldu. İzgören Akademi’nin Kayseri bölge müdürlüğü ile halen irtibattayım çok faydalı işleri olduğu için destekliyorum. Sadece Şerif hocanın şu videosunuz izleyin gerisini zaten siz merak edeceksiniz. :)

Serdar Kuzuloğlu;
Serdar Kuzuloğlu’nu şu videodan neredeyse tüm Türkiye tanıyor, ancak Serdar Kuzuloğlu’nun asıl önemli kısmı bizlere aktardığı engin bilgileridir. Ben internette bulunan tüm videolarını izledim. Sosyal medya, girişimcilik, yeni nesil yaşam ve özellikle teknoloji alanında çok ama çok şey katacak birisidir. Hepimizin Facebook’tan aşina olduğu “Alkışlarla Yaşıyorum” sayfasının (sitesinin) kurucusudur. Özellikle dunyahalleri.com sayfasını sürekli takip ederim, muazzam bilgiler paylaşıyor. Takip etmenizi öneririm.

Erhan Erkut;
Özyeğin Üniversites Kurucu Rektörü, MEF üniversitesinde şuan Dekan olarak görevine devam ediyor. Kendisini ilk olarak TEDx’teki bir konuşmasından tanıdım. Sonraki yaptığım ilk iş diğer tüm videolarını izlemek oldu ve Twitter’dan da takip etmeye başladım. Eğitim, girişimcilik gibi konularda bir şeyler öğrenmek istiyorsanız mutlaka takip etmelisiniz. Üstelik kendisinin en sevdiğim yanı, kendisine atılan tweet’lere doğrudan cevap veriyor. Erhan hocanın sitesini de takip etmenizi öneririm.

Özgür Demirtaş;
Şuanda Sabancı Üniversitesinde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Özellikle YouTube’da konuk olduğu televizyon ekonomi, eğitim ve teknoloji konularında yaptığı sivri çıkışlar ile tanındı. Twitter’dan takip etmesi epey keyifli, genelde eğitim ve teknoloji konularında tweetler atıyor. Ülkesini seven birisi olduğu kanaatindeyim, çünkü nasıl daha gelişmiş bi ülke oluruz, ekonomimiz nasıl büyür bu konularda düşüncelerini açıkça ifade ediyor.

Şimdilik aklıma gelen liste bu kadar. Lütfen sizin de desteklediğiniz oluşumlar varsa, ki illaki vardır, bana kadirdurukan06@gmail.com üzerinden gönderin, listeye ekleyelim. Maillerimi (mobil olarak) ortalama ayrım saat bir saat ara ile kontrol ederim.

Sevgilerimle…

Son güncelleme:  03.10.2017

Yorum ( 7 )
 1. Ayşem Keteci
  13 Temmuz 2016 at 00:04
  Cevapla

  Ahmet Şerif İzgören hayranıyım. Faydalı öneriler takipteyim teşekkürler.

 2. Bekir
  13 Temmuz 2016 at 06:27
  Cevapla

  Çok güzel bir girişimde bulunmuşsunuz. Tebrikler.

 3. Şevket
  20 Haziran 2017 at 22:14
  Cevapla

  Ahmet şerif izgörenin kitaplarını okuduktan sonra youtube’da bir kaç videosunu izledim, kesinlikle bir kezde olsa dinlemelisiniz :)

 4. Hasan
  3 Temmuz 2017 at 00:52
  Cevapla

  Ahmet şerif izgörenin kitapları hem öğretici hemde çok akıcı oluyor

 5. Ahmet
  24 Kasım 2017 at 00:19
  Cevapla

  Barış Özcan en iyi youtuber bence

 6. Serhat Gümüşlü
  29 Aralık 2017 at 03:44
  Cevapla

  Kişisel gelişim alanında biraz daha fazla tavsiye kişi verebilirsiniz bence. ne dersiniz? :)

  • Kadir
   Kadir
   1 Ocak 2018 at 01:47
   Cevapla

   Vakitsizlikten güncelleyemiyorum, ama aklımda mutlaka ekleyeceğim kişiler olacak.

Bir cevap bırakın