Trafik cezası nasıl sorgulanır? Nasıl ödenir?

Trafik cezası günlük hayatımızın bi parçası haline gelmiş durumda. Kuralları istemeden yahut farkında olmadan kimi kuralları ihlal ediyoruz. Haliyle de ceza ya arkadan geliyor ya da o an yazılıyor.

Trafik Cezası Sorgulama

İlgili memur tarafından ceza kesildikten sonra tarafımıza bir makbuz veriliyor. Bu makbuz üzerinde ceza ile ilgili bilgilerimiz var. Cezanın kesildiği yer, kesildiği zaman, tebliğ zamanı, cezanın kesildiği ilgili ceza maddesi gibi bilgiler bulunuyor. Bu bilgilerin yanında makvuzub üst kısmında Seri Nu (Serial) ve Sıra Nu (Sequence No) şeklinde iki adet hücre var. Seri Nu harflerden Sıra Nu rakamlardan oluşan birer numara. İşte bu numara ile trafik cezasını sorgulayıp ödeyebiliyoruz.

Trafik Cezası Nasıl Sorgulanır? Nasıl Ödenir?

Bu kısımda trafik cezasını iki şekilde sorgulayıp ödeme yolunu anlatıyorum. Bunlardan ilki kullandığımız bankanın mobil ya da internet bankacılığı ile, diğeri İnteraktif Vergi Dairesi aracılığı ile olacaktır.

İnternet Bankacılığı ile Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

İnternet ya da mobil bankacılık ile sorgulama yapmadan önce hangi bankanın trafik cezasını ödemeye uygun olduğunu bilmemiz gerekiyor. Ben çok büyük oranda EnPara kullandığım için önce oradan sorgulamak istedim ama EnPara trafik cezası sorgulama ve ödeme için hizmet vermediğine dair uyarı çıktı karşıma.

 

EnPara ile bu işlemi halledemeyince ben de mecbur başka bankalardan baktım. O an benim için İşBank mobil uygulaması ile bu işlemi yapmak daha uygun oldu. Yani diğer bankalarda eğer Trafik Cezası sorgulama ve ödeme özelliği varsa siz de oradan yapabilirsiniz.

Adımları aşağıda görsel olarak anlattım;

İlk olarak bankacılık sistemine şifremizle giriş yapıp Ödeme Yap sekmesine geliyoruz. Çıkan listede Vergi ve Devlet Ödemeleri seçeneğini seçiyoruz.

Vergi ve Devlet Ödemeleri‘ni seçtiğimizde karşımıza çıkan seçeneklerden Trafik Para Cezası seçeneğini seçiyoruz.

Trafik Cezası Ödeme seçeneği içinde Trafik Cezası Ödeme seçeneğine tıklayıp devam ediyoruz.

Araç Bilgisi kısmını Kendime Ait Bir Araç seçeneğini seçip TC Kimlik Numarası ve ceza yazılan plakayı giriyoruz. Borç Sorgula‘ya tıklıyoruz.

Sebebini bilmediğim bi şekilde böyle bir uyarı çıktı karşıma. Ancak sorun yok, Devam‘a tıklayıp sorgulama kısmına geçiyoruz.

İşte bu ekranda yazının ilk kısmında da bahsettiğim Seri Nu, Sıra Nu, Ceza Tarihi, Tebliğ Tarihi ve Tebliğ Tipi seçip  bilgileri buradan girip sorguluyoruz. Devam diyoruz ve devam ediyoruz.

Karşımıza bize kesilen ceza çıkıyor. Ayrıca 15 gün içinde ödeyeceğimiz için de %25 indirimli şekilde çıktığı için cezamızı otamatik şekilde indirimli olarak döüyoruz. Burada ödemek istediğimiz banka hesabı veya kredi kartımızı seçip Devam diyoruz.

Cezayı sorgulama ve ödeme seçeneklerini doldurduktan sonra Mükellef yani ceza kesilen kişi bilgilerini girip devam ediyoruz.

 

İlgili mükellef bilgilerini doldurduktan sonra Onay aşamasına geçiyoruz. Onay ekranında doldurduğumuz bilgileri teyit için bize gösteriyorlar. Eğer girdiğimiz bilgiler tamam ise Onayla deyip ödüyoruz.

İnteraktif Vergi Dairesi ile Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme

İnteraktif Vergi Dairesi bizzat Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kurulan, Gerliler Dairesi Başkanlığına Bağlı olan bir Hazine ve Maliye Bakanlığı hizmetidir. Bu hizmetle ne kadar borcumuz varsa tek bir ekrandan görebiliyoruz. Bu sayede borç ödemek için aracı hizmetlere, devlet dairelerine yahut bankalara gitmek zorunda kalmıyoruz.

Gelelim bu hizmeti nasıl kullanacağımıza; ilk olarak https://ivd.gib.gov.tr/ adresine gidip giriş yapıyoruz. Ben girişimi e-Devlet bilgilerimle tek tıkla yapabiliyorum. Bu hizmeti masaüstü bilgisayardan yapmanızı öderirim, zira mobil ortamda site pek kullanışlı değil.

Karşımıza gelen ekranda sol tafta bir menü var. Bu menüde bir çok borç seçeneği mevcut. Biz buradan Ödeme ve Borç İşlemleri sekmesinin altında Trafik Para Cezası Ödeme seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Karşımıza gelen borç sorgulama ekranında bizden istenen bilgileri giriyoruz. Bu bilgiler yazının ilk kısmında da bahsettiğim gibi Seri Nu ve Sıra Nu, cezanın kesildiği Düzenleme Tarihi, Tebliğ Tarihi ve Tutarı giriyoruz. Hesapla dedikten sonra ekranın altında cezamız çıkıyor.

Çıkan cezanın en başında bir kutucuk var. Bu kutucuğu seçtikten sonra Öde butonuna tıklıyoruz ve aşağıdaki şekilde bir ödeme ekranı karşımıza geliyor. Bu ekranda kullandığımız banka kartı veya kredi kartını yazıp devam ediyoruz. Kartınızın internet ödemelerine açık olmasına dikkat etmeniz lazım yoksa gerekli bilgileri baştan bir dolurmanız gerekiyor. :)

Haydi geçmiş olsun. :)

59 Replies to “Trafik cezası nasıl sorgulanır? Nasıl ödenir?”

 1. trafik cezası nasıl sorgulanır kısaca bilgi vermişsiniz çok teşekkür ederim. Sizden ricam kapalı alanda sigara içme cezası nasıl sorgulanır bunu da kısaca bir yazınızda anlatabilir misiniz? Ellerinize sağlık şimdiden.

 2. Güzel bir bilgi teşekkürler. Sorgulama için hem e devlet hem de banka giriş yapmak için iki yol var.

  EnPara bilgisi ek olarak faydalı olmuş.

 3. Trafik cezaları sorgularken birçok problemle karşılaştım. Çözümü bu olması lazım . Nasıl ödeyeceğimi de anlatmış yazan kişi . Gayet hoş bir yazı olmuş

 4. Faydalı bir içerik olmuş gerçekten. Maalesef günümüzde trafik cezaları çok can sıkıcı olsa da en azından erken ödeme ile yüzde 25 indirim sağlayabiliyoruz.

 5. En temizi ziraat uygulamasından bakmak, devlet bankası olduğundan tak diye gösteriyor cezayı. Diğer bankalar bazen hata verebiliyor bu da can sıkıyor.

 6. İnternetten trafik cezalarını nasıl sorgulayacağımzı hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ben e devletten sorgulanacağını bilmediğim için bankadan deniyordum ve arada atladıklarım oluyordu.

 7. Yazınız için çok teşekkür ederim dün yemiş olduğum güncel trafik cezasını ödemek için rehber bir yer arıyordum web sitenizle karşılaştım bu yazınızda trafik cezamı ödemem için yardımcı oldunuz teşekkürler.

 8. Perşembe günü yemiş olduğum trafik cezası ne yazık ki karşıma çıktı internet üzerinden ödeme yöntemlerini arıyordum yazınızla karşılaştım vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

 9. Perşembe günü yemiş olduğum trafik cezası ne yazık ki karşıma çıktı internet üzerinden ödeme yöntemlerini arıyordum yazınızla karşılaştım vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

 10. trafik cezası ödeme konusunda güzel bir yönlendirme olmuş. Özellikle teker teker adımların anlatılması kullanıcılar için oldukça faydalı teşekkürler.

 11. Şu trafik cezası insanı deli ediyor. En temizi direk olarak e devlet ile vergi dairesine giriş yapıp ödeme yapmak. Yada vergi dairesine gitmek. Fakat pandemi de vergi daireleri çok mantıklı bir karar değil.

 12. Yazınızdan sonra geçen haftaki yolculuğum için sorgu yaptım fakat yapmaz olaydım gece gece uykum kaçtı hocam.. Neyse ki sizler sayesinde bu işlemi öğrenmiş oldum, elinize emeğinize sağlık..

 13. Perşembe günü yemiş olduğum trafik cezası ne yazık ki karşıma çıktı internet üzerinden ödeme yöntemlerini arıyordum yazınızla karşılaştım vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

 14. Trafik cezası ödeme konusunda hiçbir bilgim yoktu. İlk kez başıma geldiği için yazınızı okudum. Değerli bilgileriniz için çok teşekkürler zor durumda kalmıştım.

 15. Trafik cezaları çoğunlukla karşımıza sürpriz olarak çıkabiliyor. Ancak tabii yazıldıktan sonra erken ödemekten başka çare kalmıyor. Bu konuda da oldukça yerinde bilgiler vermişsiniz. Nereden sorgulayacağımız ve nasıl ödeyeceğimize ilişkin paylaştığınız detaylı bilgiler için çok teşekkürler.

 16. Geçenlerde hızdan dolayı trafik cezası yedim fakat edevlette gözükmedi o yüzden araştırma yaptım çoğu kaynağa baktığımda yine bir şey bulamadım fakat bu site sayesinde sorgulama yaptığımda buldum ve ödedim erken ödediğim içinde indirimli geldi.

 17. Bazen anlık olarak sisteme düşmeyebiliyor. Özellikle ihlallerin yansıması vakit alıyor. Sürekli takipte kalmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir