Alexa Rank nedir, nasıl düşürülür ve yükselir?

Sevgili arkadaşlar hepimiz için genel bir sorun Alexa Rank. Sitemizi ilk kurduğumuzda milyonlarla ifade ediliyor. Gittikçe düşmeye başlıyor tam her şey güzel giderken beklenmedik bir anda yükselme olabiliyor. Bu yazımızda Alexa Rank kavramı ne işe yaradığını, düşürme ve yükselme yollarını konuşacağız.

Alexa Rank, sitesini Alexa’da ziyaret eden herkesin trafiğini dünya ve ilerleyen zamanlarda ülke bazında ölçmeye yarayan bir sistemdir.

Sıralama da 2 milyondan büyük bir sıralama sonucu aldıysanız sitenizin ziyaretçi sayısı çok kötüdür.
– 2 milyon ile 1 milyon arası: Kötü
– 1 Milyon ile 500 bin arası: Kötü Değil
– 500 bin ile 250 bin arası: Fena Değil
– 250 bin ile 100 bin arasında: İyi
– 100 bin ile 50 bin arasında ise: Gerçekten iyi
– 50 bin altı ise: Aşırı İyi
olarak kabul edilebilmektedir.

Alexa Rank, yüzde yüz güvenilir olmamakla birlikte sitenize reklam veren diğer kullanıcılar tarafından ilk izlenimin kazanıldığı yer olması sebebiyle önem arzetmektedir. Bu yüzden çoğu kullanıcı Rank değerini artırmaya çalışır. Hile ile artırmanın yolu yoktur. (Alexa değerini artırmak için yazımıza bakabilirsiniz.) Genel anlamda özetlersek. Öncelikle siteniz için çaba harcamanız gerek. Asla kopyala-yapıştır yapmayın. Hiç olmadı değiştirerek siz yazın. Alexa Toolbalar yükleyin. Ayrıca web sitenize Alexa Rank Widget ekleyin. Arkadaşlarınızı sitenize yönlendirmeye çalışın. Kimi zaman reklam verin. Sitenizde iç bağlantılar için Alexa yönlendirmeler kullanın. Örneğin bir şirkette iseniz veya tanıdığınız bir internet kafe sahibi varsa diğer bilgisayarlarda ana sayfayı kendi siteniz yapın veya yapılmasını sağlayın.

Bu sayede Alexa Rank değeriniz düşecek kaliteli bir biçimde siteniz yükselişe geçecektir. Unutmayın internette var olma zorlu bir mecra fakat bol emek harcayıp tutunduğunuz zaman önünü alamayacağınız bir sanal kapıyı aralar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir