Backlink (Saygı) Kazanmak

saygı ve backlinkBu yazı aslında hem SEO hem de biraz edebi bir yazı olacak diye düşünebilirsiniz. Çünkü sürekli olarak internet kullanan birisi olarak gezindiğim bloglar, web siteleri bulunuyor. Belli aralıklarla acaba ne yazmış diye baktığım Kişisel Blog siteleri var. Yeri geliyor gündelik hayatta veya web sitemle ilgili bir konuda araştırma yapmam gerekiyor internette araştırıp baktığım blog siteleri mevcut durumda. Ancak bunların hepsinde dikkat ettiğim bir husus var ki gerçekten hem saygı açısından büyük bir talihsizlik hem de yapılmaması gereken bir şey. Başlığın sebebini bu nedenle hem Backlink hem de Saygı olarak yazma gereği duydum. Bir çok site sahibi, buna özellikle kendisine SEO uzmanı diyenleri de katıyorum, backlink kazanmak adına kaliteli sitelere yorum yazıyor. Kendi siteme ise günde yaklaşık 10 civarı yorum geliyor. Buna bir iyi yönden bakacak olursa sevindirici bir durum. Bir çok sitede yorum link kazanmak için kaynak gösterilmişim ve sitemi kaliteli bulup yorum yazılıyor. Bu açıdan bakınca güzel bir ve sevindirici oluyor.

Ancak işin bir de öbür boyutu var ki sırf herhangi bir konuya yada Etkili Yorum Backlink Kazanma konusunda değindiğim gibi en etkili sayfayı bulup oraya yorum yazılıyor. Hatta Etkili Yorum Backlink Kazanma konusunda da üstüne basa basa belirttiğim halde iki üç kelime yorum yazıp ismine de “Evden eve nakliyat”, ” Barbi Oyuncaklar”, “Friv Oyun” gibi sözde anahtar kelime yazıp SEO yapıyorlar. Halbuki bu hem kötü bir yol hemde anahtar kelimenizde gerilemeye sebep olmaya neden olmaktadır. Her neyse, herkesin kendi uzmanlığı(!) yada kendi bileceği iş deyip geçelim. Sadede gelecek olursak ben bir Blog yazarı olarak siteme gelen yorumları severek okuyup onaylıyorum ve cevap yazıyorum. Ancak sırf reklam için yapılan yorumlar hem saygısızlık hemde sinir bozucu. Çünkü bir emek verip ortaya bir şeyler koymak yeri geliyor saatlerce araştırma belki de yıllarca kazanılan tecrübeler gerektiriyor. Buna rağmen tutup üç kelime ile link almak gerçekten saygısızlık. Bu yolla link kazanmak için yazanlar da kesinlikle eminim ki asla yazdıklarımı okumuyorlar.

Burada bu yazıyı okuyan arkadaşlarıma rica ediyorum. Lütfen bu yolla link kazanmaya çalışmayın. Bu blog siteler sizlerin yazdığı kaliteli yorumlar ve olumlu yada olumsuz eleştirilerle var olmaktadır. Yoksa sadece hit çekip para kazanmak adına olsaydı tüm siteler çöpe döner ve kimse gram bilgi edinemezdi. Sağlıklı bilgi ve sağlıklı dönüşümler için lütfen saygıyı seçin. (sloganla da kapatalım konuyu :) )

Son Yazılar
Yorum ( 3 )
 1. Kaan Karadeniz
  9 Haziran 2015 at 02:58
  Cevapla

  Sanıyorum bu konuda epey dolmuş durumdasınız. Bu tür yorumlar insanın hevesini kaçırmıyor değil ama silmek ile uğraşmak da can sıkıcı.

  Ben kendi sitemde çok değerli yorumlar almasam bile yorum yapanlarla diyaloğa girebiliyorum. Bu bana keyif veriyor. Bir zaman dediğiniz gibi her yorumu okuyup hepsine cevap vermekle ilgileniyordum. Baktım arkası kesilmeyecek daha geniş bilgi veren yazılar yazmaya başladım. Sonuç olarak yorum miktarını azaltırken okuyucuya bulmak istediklerini ulaştırmayı başardım.

  Ben şahsen belirttiğiniz şekilde gelen yorumları onaylamıyorum. Bu tür yorum siteye eklense bile bir anlam ifade etmiyor. Sinir bozucu olmasını geçtim aşırı heves kaçırıcı ama blog yazarlığının cilvesi gibi. Mecburen hem değer katan hem de değer katmayan yorumlarla uğraşmak durumundayız.

  • Kadir
   Kadir
   9 Haziran 2015 at 14:00
   Cevapla

   Aynen, haklısınız. Bu yazıyı bile okuyup da “Hepsini okudum çok teşekkür ederim.” deyip anahtar kelime yazıp link almaya çalışıyorlar. Üstelik birisi yorum kısmına tanıtım yazısı yazsam kabul eder misin diye sordu. :)

 2. Ali Yaman
  11 Nisan 2016 at 04:13
  Cevapla

  Bilgilendirme için çok teşekkürler.

Bir cevap bırakın