Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin

Bitcoin ve Geleceği

Bitcoin nasıl alınır konusuna girmden önce biraz Bitcoin ve geleceğinden bahsetmek daha iyi olacaktır. Bir çok teknoloji uzmanına göre blockchain geleceğin teknolojisi olarak öngörülmektedir. Çünkü paranın tarihine baktığımız zaman eskiden takas yöntemi ile alışveriş yapılıyorken paranın bulunması ile güvenilir ve devletin de garantör olması ile en önemli dönüşüm aracı olan para, toplumdaki ticari çıkmazların da önüne geçmiştir. Bu konuda Harari’nin Sapiens isimli kitabında çok güzel örneklerle anlatım bulunuyor, okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Paranın dönemin en büyük dönüşüm ve dolayısıyla da değişim aracı olduğunu göz önüne aldığımız zaman Kripto Paraların da ne gibi büyük bir değişim potansiyeli taşıdığını da öngörmek çok da zor olmasa gerek. Teknolojinin giderek mobilize olması ve her an her yerden internet erişiminin de sağlanabiliyor olmasıyla artık reel paralar kullanılmamakta, bir çok tüketici ödemesini kart ile yapmanın da önüne geçerek yeni nesil teknoloji olarak nitelendirebileceğimiz mobil ödeme yöntemi ile ödemektedir.

Paranın artık sanallaşması yani elle tutulur bir cisim değil sadece ekranlarımızda görülen birer rakam olmasının getirdiği bir teknoloji olsa gerek artık tamamen sanal paralar dönüşüm aracı olarak hayatımızda yer bulmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

İsminden de anlaşılacağı üzere sanal paralar öyle gidip para çekip yatırabileceğiniz banka şubeleri olan bir teknoloji değil. Bitcoin alımı için kripto para satışı yapılan Bitlo.com gibi bir çok satış sitesi yani bildiğiniz sanal banka bulunmaktadır. Sadece Bitocin değil Ethereum, Ripple gibi diğer sanal para birimlerini de alabiliyorsunuz. Bu para çeşitleri bildiğimiz Amerikan Doları (USD), Euro, Japon Yeni gibi farklı para türleri. Bu para türlerinin farklı devlet ve şirketler desteklemekte, kullanım için kendi ülkelerinde yasalar çıkarmakta ve teşviklerde bulunmaktadırlar.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin ve Diğer Kripto Paralar Önemi Nedir?

Kripto paralar klişe bir tabirle çok önemlidir. Neden mi? Çünkü bağımsızdır. Bilindiği gibi tüm para birimlerinin bağlı olduğu devletler vardır. Amerikan Merkez Bankası (FED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), İngiltere Merkez Bankası (BOE) gibi. Merkez bankalarının en önemli özelliği bağlı olduğu devletin para birimini güçlü tutumak, enflasyonu dizginlemek kısacası ülke ekonomisini mümkün olduğunca güçlü yapmaktır. Yasa gereği bağımsız ve alınan kararları uygulamakla yükümlü olarak yürütmenin de kontrolündedir.

Bu kadar sıkıcı bilgi verdikten sonra gelelim bu konunun kripto para ile bağlantısına. Çok kısa açıklayacak olursak, kripto paralar bu şekilde merkez bankalarına, şahısara, şirketere ve en önemlisi de devletlere bağlı değildir. Yani pulic, halka açık, WordPress gibi açık kaynak kodlu bir sistemi vardır. Bu da şu demektir ki, Amerikan Doları kullanarak ticaret yapan kitleye Amerika kendi ekonomisini güçlü tutmak için faiz arttırımı, kur monüplasyonu, borçlandığı zaman dilediği gibi para basma hakkının tüm üçüncü tekil ve tüzel kişilerden almasıdır. Yani tamamen bağımsız bir parasal kaynaktır.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Eğer yazıyı okuduktan sonra Bitcoin yada diğer kripto para birimlerinden birisini almaya karar verdiyseniz size Bitcoin nasıl alınır onu anlatalım.

Bitcoin alımı için bir çok yöntem bulunmaktadır, bunun için en kestirme yol doğrudan satış yapan sitelerden alımdır. Takas uslü ile de alım satım yapılır ancak bu riskli bir durumdur. Biz doğrudan alımı size anlatalım.

Doğrudan satış yapan bir site olarak piyasa içinde bulunan herkesin bildiği bir site olan eski adı ile Binans olan Bitlo.com’dur. Öncelikle www.bitlo.com sitesine giderek kendinize ücretsiz hesap açıyorsunuz.

Donanımsal Cüzdan: Adından da anlaşılacağı üzere USB şeklinde taşınabilecek bir cüzdandır. Bitlo.com’da oluşturduğunuz hesabınızda oluşturduğunuz Donanımsal Cüzdanınızın “Private Key” kodu elinizde bulunduğu müddetçe BTC’lerinizi kontrol edebilirsiniz. En güvenli cüzdan olarak bilinmektedir ve internet kesildiği zaman ulaşılamaz hale gelir ve güvenliğini de buradan almaktadır, yani internet erişimi olmayan bir yerde (bir nevi yastık altında. :)) saklarsanız çalınma ihtimali sıfır demek yanlış olmaz.

Yazılımsal Cüzdan: Bu cüzdan Bitlo’da hesap açtığınızda otomatik olarak oluşmaktadır ve banka ile entegre çalışabilmektedir.

Şimdi de Bitcoin Nasıl Alınır Adım Adım Tarif Edelim

Adım 1 – Cüzdan Oluşturma

Yukarıda açıkladığım iki cüzdan çeşitinden birisine ihtiyacınız olacaktır, bu cüzdanları oluşturmak için sizden isim, e-posta, adres, şifre, cep telefonu ve kimlik numarası istenmektedir. Bu bilgileri yazıp hesap ve cüzdanınızı oluşturabilirsiniz. Bu bilgileri verirken tedirgin olmasına gerek yoktur, bitlo.com sistemi tamamen SSL güvenliği ile çalıştığı için bilgileriniz istemediğiniz ellere gitmemekte hatta olası bir çalınma durumunda vs sizin güvenliğinizi sağlayacaktır.

Adım 2 – Bitlo Hesabı Oluşturma

Sizden istenen Ad Soyad, Cep Telefonu Numarası, Belirlediğiniz Şifre ve Şifre Tekrarı şeklinde aşağıdaki ekrandaki kutucuklara bilgilerinizi girip hesabınızı oluşturabilirsiniz. Bunun için link verecek olursak buradan direk hesap oluşturma kısmına gidebilirsiniz.

Not: Referans kısmına benim referans kodum olan n7gz8n kodunu ekleyerek referansımla üye olabilirsiniz.

Bilgileri girdikten sonra mail ve telefonunuza gelen doğrulama kodu ile telefon ve mail bilgilerinizi doğrulayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Bu işlemeleri tamamladıktan sonra artık Bitlo borsasında bir hesabınız ve cüzdanınız “temel üyelik seviyesi” şeklinde hazır olmaktadır. Yetki olarak örneğin BTC çekmek için hesabınızı “ileri üyelik seviyesi” yetkisinde taşımanız gerekmektedir, bunun için de Bitlo’ya kimliğinizi tarayıp göndermeniz yeterlidir.

Adım 3 – Bitcoin Satın Alma

Bitcoin nasıl alınır sorusunun son başlığı Bitcoin satın almayı anlatarak yazımızı noktalayalım.

BTC satın almak istiyorsanız hesabınızda bir TRY (Türk Lirası) bakiyesi olması gerekiyor. Bunun için  “Para Yatırma/Çekme” seçeneğine tıklayıp sol menüdeki “Türk Lirası” sekmesinden “TRY Yatırma” kısmına gelerek işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

Karşımıza gelen bu hesap bilgilerine kendi banka hesabımızdan TRY göndermelisiniz. Burada dikkat edilecek birkaç husus; ödeme yaptığınız banka hesap bilgilerinizdeki Ad Soyad ile Bitlo.com’daki Ad Soyad aynı olmalı ve karşınıza çıkan bu ekrandaki bilgileri eksiksiz girmelisiniz. Aksi halde alım işleminiz gerçekleşmeyecektir.

Ödeme yaptıktan sonra “TRY Yatırma” kısmından adımları takip ederek geçtiğiniz TRY tutarı ile BTC alımını gerçekletirebilirsiniz. Bunun için “Kolay Alış/Satış” sekmesinden girdiğinzi tutar kadar BTC almak için “Bitcoin Al” botununa basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

https://www.bitlo.com/kolay-alis-satis/ETH-TRY (“Ayrıca buradan da Ethereum alabilirsiniz” gibi bir şekilde bunu kullanabiliriz.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Son Yazılar
Yorum ( 8 )
 1. Şahin Yılmaz
  14 Ağustos 2018 at 01:13
  Cevapla

  Bitlo’da BTC alırken komisyon ödüyor muyuz?

  • Kadir
   Kadir
   15 Ağustos 2018 at 13:13
   Cevapla

   Verdiğim linkten bakaraksitenin en altındaki detaylardan daha doğru bilgi öğrenebilirsiniz.

 2. Mustafa Boztepe
  31 Ağustos 2018 at 21:49
  Cevapla

  Güzel ama artık, krito paralarda alınacak gibi değil ki dövizin hareketliliği yüzünden büyük para yatırmak istemiyorum şahsen. ne olacağı belli değil.

 3. Outlet
  2 Ekim 2018 at 20:04
  Cevapla

  Dolarla bitcoin alamıyor muyuz?

 4. Elbise Modelleri
  3 Ekim 2018 at 18:40
  Cevapla

  Alabilirsiniz tabi ki. BitCoin’i Dolar, Euro gibi bir para birimi olarak düşünebiliriz.

  • Kadir
   Kadir
   4 Ekim 2018 at 16:42
   Cevapla

   Kendi kendinize soru sorup cevapamak da güzel kafa. :)

 5. Elbise
  17 Ekim 2018 at 04:09
  Cevapla

  Cüzdanı oluşturduğumuz telefon çalınırsa veya bozulursa hesabımıza başka yerden ulaşabiliyor muyuz?

 6. ahsen
  7 Mart 2019 at 20:39
  Cevapla

  Bitcoinin bir müddet daha direndikten sonra tamamen yok olacağını düşünenlerdenim. Facebook ve whatsappta ortak yeni para çıkaracaktı sanırım. Zten epeydir düşüşte bitcoin gelecek vaad etmiyor.

Bir cevap bırakın