Instagram Hesabı nasıl silinir? Nasıl dondurma işlemi yapılır?

instagram

Instagram Hesap Silme veya Kapatma

Günümüzde Instagram sosyal medya uygulamaları içinde en önemlileri arasında yer almaktadır. Özellikle kullanım kolaylığı ve özgünlüğü ile sosyal medya uygulamaları içerisinde hızlı büyüyen ve aktif olarak kullanılan uygulama kesinlikle İnstagram durumundadır.

Kişinin kendine ait anların fotoğraf ve videolarını paylaşması prensibine dayanan İnstagram son yıllarda yaptığı birbirinden farklı yenilik ve değişimlerle rakiplerine göre oldukça popüler bir hale gelmiştir. Son zamanlarda başta Facebook olmak üzere sosyal medya uygulamalarında oluşan güvenlik sorunları ise kullanıcıları hayli düşündürmektedir.

Çünkü günümüzde kişisel bilgilerin güvenliği özellikle internet ortamında en önemli sorun haline gelmiştir. Birçok kişi bu sorunlardan dolayı çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. İnsanlar her ne kadar başta İnstagram olmak üzere sosyal medya uygulamalarında paylaşım yapmaktan ve vakit geçirmekten hoşlansalar da oluşan bu güven sorunu ve güvenlik açıklarından dolayı hesaplarını kapatma yoluna gitmektedirler.

İnsanların İnstagram Hesabını Silme Nedenleri

Her ne kadar instagram çok sevilse ve en aktif kullanılan sosyal paylaşım uygulaması olsa da günümüzde birçok insan instagram hesabını kapatmak istemektedir. Instagram hesap kapatma nedenleri ise başlıca şu şekildedir;

 • Öncelikle insanlar kişisel bilgilerinin güvende olmalarını istemektedirler. Son yaşanan gelişmelerden dolayı birçok sosyal medya kullanıcısı bu duruma şüphe ile yaklaşır duruma gelmiştir. Ve hesaplarının kapatma yoluna gitmektedirler.
 • İnstagram kullanıcıları günümüzde uygulamayı amacı dışında kullanmaya başlaması hesabın kapatılması sebepleri arasında yer almaktadır.
 • Özellikle çok fazla reklam ve satış amaçlı profilin olması kullanıcıları fena halde rahatsız etmektedir. Bundan dolayı birçok kullanıcı İnstagram hesabını kapatma yoluna gitmektedir.
 • Çok fazla sahte profilin olması gerçek kullanıcılar fena halde rahatsız etmektedir. Undan dolayı kullanıcılar hesaplarını silme tercihinde bulunmaktadırlar.
 • Birçok kullanıcı daha popüler olmak adına sahte beğeni ve kullanıcı satın almaktadır. Buda kendi gücüyle popüler olmaya çalışan kullanıcıları rahatsız etmektedir. Özellikle İnstagram’ın bu duruma göz yumması kullanıcıları soğutarak uygulama hesaplarını silmeye yöneltmektedir.
 • Ve son zamanlarda artan cinsel içerikli profillerde kullanıcıları rahatsız etmekte ve hesaplarını silmeye yöneltmektedir.

instagram hesap silme

Instagram Hesap Silme İle İlgili Sorular

Birçok instagram kullanıcısı hesabını silme ile ilgili merak ettikleri sorulara cevap aramaktadır. İşte en çok karşılaşılan instagram hesap silme ile ilgili sorular ve cevapları;

– Instagram hesabımı sildiğim takdirde tekrar aynı hesabı geri açabilir miyim?

– Ne yazık ki hesabınızı sildiğiz taktirde tüm bilgileriniz ve aktiviteleriniz tamamen silinecektir. Bundan dolayı hesabı silmeden önce kesinlikle iyi karar verilmektedir.

– Instagram hesabımı sildiğim zaman tekrar aynı kullanıcı adıyla yeni bir hesap açabilir miyim?

– Kapatılan hesaplara ait kullanıcı adları aynı hesap kullanılarak tekrar alınmasına imkan bulunmamaktadır. Üzerinden tekrar uzun bir süre geçtikten sonra bu kullanıcı adları boşa düşmektedir.

– Aynı e- posta adresimle tekrar yeni bir hesap açabilir miyim?

– Normalde aynı e-posta adresi ile 2 instagram hesabı açılamamaktadır.  Ama bunu delebilmenin en mantıklı yolu önceki instagram hesabınızın e-posta adresini değiştirdikten sonra silinmelidir. Böylece aynı e-posta adresini tekrar kullanabilirsiniz.

Instagram Hesap Silme Aşamaları

Instagram hesabınızı silmeden önce sonuçlarını çok iyi düşünmeli ve ona göre tam kararınızı vermelisiniz. Eğer silmekten çok emin değilseniz biraz daha düşünmek adına instagram hesabınızı bir süreliğine dondurmak çok daha mantıklı olmaktadır. Instagram hesap silme aşamaları ise şu şekildedir;

 • Öncelikle instagram uygulamasından direkt hesap silme işlemi yapılamamaktadır.
 • İlk olarak https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ linkine tıklayarak hesabınızla ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra açılan pencereden ‘’hesabını nende siliyorsun’’ şeklinde bir alan çıkacaktır. Burada size uyan seçeneği işaretledikten sonra Ardından “Instagram hesabımı kalıcı olarak sil” seçeneğine tıklayın ve hesabınızı tamamen kapatılacaktır.
 • Giriş yaptığınız hesabın silineceğini unutmayın ve eğer silmek istediğiniz hesap farklı bir hesap ise o hesaba ait kullanıcı adı ve parola ile giriş yapın yoksa yanlışlıkla istemediğiniz bir hesabı silebilirsiniz.

Bu aşamaları doğru bir şekidle takip ederek hesabınız kalıcı ve başarılı bir şekilde silmiş olacaksınız.

7 Replies to “Instagram Hesabı nasıl silinir? Nasıl dondurma işlemi yapılır?”

 1. hesap belli bir süre hiç giriş yapılmazsa kalıcı silinebiliyor mu biliyor musunuz ?? şifre bilmediğimden giriş yapmak silmek zahmetli gelmişti eski hesabımı öyle bıraktım belli bi süre sonra aktifliği düşer mi aceba

 2. Bilyemenler için harika bir bilgilendirme olmuş, çoğu kullanıcı arıyor nasıl kapatacağını mesela ben geçen gün :) aradım bulamadım ciddi ciddi :) makalenizi okuyunca bulabildim, halbüki çok basitmiş ama işte bazen takiliyor kafamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir