Google’a Kesilen Milyonluk Racon

Adının dahi geçtiği ortamlarda insanların dikkatle kulak kesildiği, hakkında konuşulurken bile ciddiyet ve biraz da hayranlıkla bahsedildiği bir marka; Google. Alphabet şirketinin bir ürünü olan Google’un yine Alphabet adı altında net piyasa değeri 2020 yılı itibariyle 1 Trilyon Dolar‘ı geçmiş durumda.

Rekabet Kurulu’nun Google’a Verdiği Milyonluk Ceza

Çok kısa bir süre önce yani 12 Kasım 2020 tarihinde Rekabet Kurulu gündeminde Google hakkında bir madde görüşülmeye başlanmıştı. Google’un alanındaki neredeyse tek el olması nedeniyle konumunu suistimal ederek kullanıcılarını mağdur ettiği yönünde iddialar değerlendiriliyordu.

Toplantılar ve görüşler belirtildikten sonra 20-49/675-295 sayılı kararla birlikte nihaki sonuç da belli olmuş oldu. Google’un bulunduğu pozisyon itibariyle insanları mağdur ettiği ve idari para cezası verilmesi gerektiğine dair karar açıklandı.

Konuya İlişkin Karar Rekabet Kurulunca Duyuruldu

Rekabet Kurulu Google’a verdiği ceza hususunda gerçekten haklı mıdır sorusunun cevabını düşündüğümde içimden “Evet, haklıdır.” cevabını veriyorum. Çünkü ilgili arama sonuçlarında sitelerin yükselmek için Ads (eski adı ile Adwords) reklamı verdiğini, hatta buradan gelen trafikle yükselme sağladığını da görüyorduk. Zira konu ile alakalı Webmaster sitelerinde Facebook’a reklam verdiği için reklam verdiği sitesinin Adsense reklamlarında ihlal tespit edip hesabın kapatıldığı dahi örneklerle bilinmektedir. Yani reklam vermeye yönlendirdiği gibi başka yerlere reklam vermemeye de yönlendiriyor gibi geliyor bana. Olur mu olur, bilemedim şimdi.

Arama sonuçlarında ilk başta reklamlar, sonrasında konu ile ilgili varsa Google Maps’teki lokasyonlar, daha sonrasında SERP (arama sonuçları) sıralamaları çıkmakta. Gogole Maps için de reklam vererek yine o sıralamda daha yukarılarda çıkılmaktadır. Hatta bunla ilgili kendi Maps Panelimden bir örneği aşağıda veriyorum.

Aşağıdaki örnekte kendi panelimdeki bir işletmede reklam için teşvik edici uyarıyı görebilirsiniz.

Bu durum çok kötü, ne kadar ayıp vs diye vermiyorum tabi ki. Alınan cezayı göz önüne alınca, Google’un parayı veren düdüğü çalar misali her yerde reklam verenle vermeyeni ayırıp diğer kullanıcıların mağdur olmasına eden oluyor. Yeni işyeri açmış, reklam vermeye hiç bütçe ayıramayan insanla büyük şirketlerin fırsat eşitliğine halel getiriyor. Ne diyelim? Kapitalizm diyelim ve devam edelim.

İlgili Duyuru Metni (Tıklayınca açılıyor)

Duyuruyu okumak isteyenler için dikkat çekmek istediğim yerleri kalınlaştırdım;

* Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’ten oluşan ekonomik bütünlüğün (Google) genel arama hizmetleri pazarlarında hâkim durumda olduğuna OYBİRLİĞİ ile, Google’ın, genel arama sonuçlarının en üstüne, reklam niteliği belirsiz olarak ve yoğun bir şekilde metin reklamlarına yer vererek kendisine reklam geliri getirmeyen organik sonuçların içerik hizmetleri pazarındaki faaliyetlerini zorlaştırmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oyçokluğu ile bu nedenle, 4054 sayılı Kanun’un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve ‘Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik’in 5. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi, ikinci fıkrası, üçüncü fıkrasının (b) bendi ve 6. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi uyarınca 2019 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirleri üzerinden; Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e müteselsilen 196.708.054,78 TL idari para cezası verilmesine OYBİRLİĞİ ile, İhlali sonlandırmak ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için Google’a: Gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 6 (altı) aylık süre içerisinde yerine getirilmek ve Kuruma tevsik edilmek üzere; Google’ın metin reklamlarını organik sonuçları dışlamayacak nitelik, ölçek ve/veya konumda sunması, Google’ın kendisine tanınan sürenin en geç bir ay öncesinde hazırladığı uyum tedbirlerini Kuruma sunması, Google’ın ilk uyum tedbirinin uygulanmaya başlamasından itibaren 5 (beş) yıllık süre boyunca ve yılda bir periyodik olarak Kuruma rapor sunması yükümlülüklerinin getirilmesine Oybirliği ile, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verilmiştir.

Google bir arama motoru olarak neredeyse piyasanın tek hakimi diyebiliriz. Aşağıdaki 2019 ve 2020 yılına ait arama motoru kullanım verileri grafil halinde verildi. Kaynakları ilgili görsellerin üzerinde yazıyor. Bu konuyu merak edenler “Arama Motoru İstatistikleri” şeklinde arama yapıp ilgili verilere kolaylıkla ulaşabilir.

Google Bu Ceza Sonrasında Neleri Değiştirir?

Bu sorunun cevabını tahmin etmek biraz zor. Çünkü bu denli piyasa değeri ceza aldığı ülkenin milli gelirinden bile fazla olması, yaptırım gücünü etkileyecektir. Zira para demek güç demek. Bu konuda söz konusu Google gibi piyasanın lideri olunca durum biraz da sertleşecektir. Bu nedenle işin biraz ekonomik boyutunu irdelemekte fayda var.

Google Ne Kadar Kazanıyor?

Google amcamız geçtiğimiz 2019 yılının ilk yarısında 92 Milyon Dolar kar etmiş. Üstelik geçen sene olan bu kâr ile verilen cezanın güncel kur bazında 25 Milyon Dolar yaptığını da göz önünde bulundurursak devede kulak kalıyor. Çok da caydırıcı bir ceza olduğunu sanmam.

Anlık kur: 15.11.2020 saat 22:34

Verilen ceza ile kıyas etme açısından Google’un gelir istatistiğini de aşağıda paylaşalım;

Kaynak: HaberTürk

 

Alınan bu ceza ile Google çok hızlı geri adım atarsa diğer ülkelerden de emsal karar benzeri kararların gelmesi de olası. Şahsi fikrim Türkiye’den çıkan kararın arkasında diğer ülkelerinde hukuki açıdan durması gerekiyor ki Google bu konuda geri adım arsın.

 

 

14 Replies to “Google’a Kesilen Milyonluk Racon”

  1. bence google`ı artık cezalarla durduramazlar. durdurulabileceği tek seçenek karşısına daha güçlü bir takip çıkartmak ama o da mümkün değil. sivrilen her markayı devasa maddi güçleriyle satın alıyorlar

  2. Google’ın ceza umrun da değil, önemli olan olası kapatmalar karşısında kaybedeceği kazanç olacaktır.
    Düşünsenize 25 Milyon Dolar bir ceza var ise ortada, kar miktarını düşünemiyorum

  3. Sektörün tek devi olarak emin adımlarla ilerliyorlar. Bu yorumu yazarken dahi sitelere google üzerinden ulaşıp giriyoruz. Google yakın gelecekte tüm Dünya’yı domine edecek diye düşünüyorum. Her saniye kendisini, yazılımını geliştiriyor ve yapay zekanın gelişimine katkıda bulunuyor. Gelecekte bizi farklı bir Dünya bekliyor olacak sanırım

  4. değişik bir durum olmuş ama zaten google o parayı kat ve kat kazanıyor.Sanki birilerin paraya ihtiyacı varmış ceza biraz ona katmış

  5. Google ‘a kesilen para cezaları olsada google her zaman kazanmaya devam edecektir. Birisine ihtiyacı yok ve yaptıkları işin düzgün olduğunu düşünüyorum.

  6. Google cezaların ardından sistem yavaşlatması ve ip zorlanması v.s olayları yapar mı bu süreçten sonra hani kuyruk acısı olacak ya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir