Sitenize Alexa Kod Ekleyin

Merhaba kadirdurukan.com okurları… İnternette gezinirken rasladığım şeylerden birisi internet sitelerinin Alexa değeri yükseltme, Alexa düşürme, Alexa Widget gibi konuları gördüm bende okurlarım için açıklayıcı bir makale yazayım dedim. Şöyle ki Alexa dediğimiz site Amazon’a ait bir sayaçtır. Bu sayaç çalışma mantığı özetle sitenize kaç kişi girmiş, ne kadar durmuş gibi en çok girilen siteden en aza doğru bir sıralama yapar. Aynen okul numarası gibi sıra numarası verir.

Ayrıca Alexa değeri ne kadar düşerse o kadar iyidir. Yükseltme falan diye görünce bende şaşırdım. Her neyse aşağıda verdiğim kodlar Alexa sayaç kodudur. Alexa Widget olarak da nitelendirebilirsiniz. Bu kodları sitenizin uygun bir yerine yerleştiriniz.

[html] <a href=”http://www.alexa.com/siteinfo/www.kadirdurukan.com/” type=”text/javascript”>
</a>
[/html]

Ancak bu kod görünür. Sayacı gizlemek için div tag’ı arasına alıyoruz. Ama böyle yapınca siteden Link çıkışı oluyor. Bu da Seo açısından olumsuz bir durum olur. Bu nedenle de aşağıdaki kodu eklerseniz link çıkışınıda görünmesini de engelleyebilirsiniz.

[php] <div style=”display: none;”><script src=”http://xslt.alexa.com/site_stats/js/t/a?url=kadirdurukan.com” type=”text/javascript”></script></div>
[/php]

Arkadaşlar “www.kadirdurukan.com” yazan yada “kadirdurukan.com” yazan kısımları silip kendi sitenizi yazıp kullanabilirsiniz. Bu şekilde Alexa sitemizi daha hızlı ve kolay değelendirecek ve bu da olumlu olacaktır.

2 Replies to “Sitenize Alexa Kod Ekleyin”

  1. güzel bir paylaşım, teşekkürler. alexa kodu eklemeni ne gibi avantajı vardı. bazıları bu kodun sitenin alexa değerinin yükselmesine katkı sağladığını söylüyorlar bu doğrumudur acaba?

    1. Hocam sitenize gelen ziyaretçi trafiğinden Alexa’yı haberdar eder. Yani A sitesinde Alexa Kod yok günlük bin, B sitesinde Alexa Kod var günlük yüz kişi gelsin. B sitesi Alexa’da A sitesinden sıralama olarak ileride olması yüksek ihtimaldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir