Ara Tatile Girdik Kitap Okuma Faslı Başlar

Türkiye genelinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan yada Üniversitelerin hemen hemen hepsi tatile girmiş durumda. Finaller de bütler de bitti, hatta haftaya da okullar bazı üniversitelerde tekrar başlıyor. Ben de bu boşluktan istifade edeyim dedim.

Öğrenci olmanın zorluklarından bahsederler hep bir de güzelliklerinden bahsedelim. Öğrencilik o kadar muammalı bir durum ki hem güzel hem kötü, hem kolay hem zor, hem çok mübarek hem çok rezalet. :) Biz iyi yanlarını alıp kendi derdimize bakalım.

Bahsedeceğimiz güzellikler şu ki, bir insan mezun olduktan sonraki öğrenme potansiyeli ile öğrenci olduğundaki öğrenme potansiyeli arasında neredeyse dağlar kadar fark var. Nitekim bu farkı üniversite döneminde kullanabilenler onlar ki kurtuluşa erenler oldular. :) Yoksa mezun olduktan sonra ezile ezile, bin pişman olarak belki daha iyi öğrendiler ancak sonuçta iyi bir durumda olmuyorlar. Benim açımdan öğrenciliğin en güzel yanı bu. İstisnalar hariç, kimse bir öğrenciye git çalış para getir demez. O nedenle biraz tatile girdiğimizde bu boşluğu merak ettiğimiz konuları araştırmada, öğrenmek zevk aldığımız konuları değerlendirme de kullanmak tatilin asıl kullanılması gereken kısmını ciddi oranda geleceğe yatırımda sarf etmek olduğunu da göstermektedir. Ben demiyorum ki tatilde gidip denize girmeyin, balık tutmayın, gezip tozmayın demiyorum. 30 gün tatilimiz olduğunu varsayalım. Bu tatilin 30 günlük sürecini de yatışla geçirmek ne kadar doğru? 20 gün gez toz ama 10 gün de öğrenme ve araştırmaya ver kendini. Hatta şu konuda da iddialıyım ki 10 gün günlük birkaç saat sevdiği, merak ettiği konuları öğrenip araştıran birisi artık her fırsatta Google Amcamızda bir şeyler sorgular, araştırma yapar. Neden? Çünkü o kardeşimiz öğrenmenin verdiği hazzı almıştır bir kere.

Benim bu tatildeki planım nedir? 

Bu tatilimdeki planım, işin açığı fazla zaman olmadığı için genelde küçük konularda bir şeyler öğrenmek ve ikinci dönem öğrenmem gereken konularda planlamalar ve araştırmalar yapmak olacak. Bir de olmazsa olmazlardan birisi de kitap okumak olacak. Son Dönem Okuduğum Kitaplar yazısında da değindiğim gibi bu tatil de epey kitap okumaya niyetim var.

Seçiş hürriyetimizin sınırsız olduğu tek dünya, kitaplar dünyası.

Cemil Meriç

Bu tatilde okumayı düşündüğüm kitaplar genelde Tarih ve Teknoloji üzerine olacak. Bu okuduğum kitaplardan da özetler çıkarıp burada paylaşmayı planlıyorum. Lisedeyken şimdiki blog tutmak gibi benzer bir huyum vardı. Bir defterim vardı, merak edip araştırdığım ve okuduğum kitapların özetlerini çıkardığım, hatta kendi kendime okuduğum kişisel gelişim ve psikoloji kitaplarından esinlenerek yazdığım makalelerimin olduğu bir defterim vardı. Az önce onun görselini atayım diye baktım da sanırım Sivas’ta yurtta kaldı. Sivas’a döndüğümde çıkardığım özetlerle birlikte onun da görselini atarım. Hatta o konu için daha uygun olur sanırım.

kitaplar

Bu görsel ise şimdiki okumak için beklettiğim kitaplar. Son 1 ayda alıp rafta beklettiğim, sınavların bitmesini beklediğim kitaplarım bunlar. Buradaki 3 kitabı Sivas’ta Google Developer Gourup’un hazırladığı DevFest sunumlarında hediye olarak kazanmıştım. Hatta Sorularla SEO ve Uzmanından SEO Kitaplarını da Kaan Gülten’den aldım birisini de imzaladı. Bana da ayrıca ilgi ve alaka gösterdiği için bir süre sohbet etme fırsatı yakaladım.

İkinci Döneme Yaptığım Hazırlıklar

Bu sefer ciddi ciddi mezuniyet yıllarına hazırlık için çalışmalarım var. Yani mezun olduğumda ihtiyacım olan her bilgiyi öğrenciyken en azından başlangıç ve orta seviye öğrenerek mezun olmak istiyorum.

Bunlar Neler?

İlk önce Makine Mühendisi olacağım için;

Autocad, SolidWords gibi programları Orta Seviye’ye taşımak. (Bu ara bunları çok ihmal edip körelim sanıdım.)

İngilizce orta seviye, yanına da yapabilirsem başlangıç olarak Almanca düşünüyorum.

C, C++, Java Programlama Dillerini orta seviye

şeklinde öğrenme gibi bir planım var. Bunlar bittikten sonra ekleme olarak üzerine Analiz programları (ansys gibi), matlab gibi çalışmalarım olacak. Bir de SEO konusu hobi olarak düşünüyordum ama PHP ve SEO işini de öğrensem mezun olduktan sonra çok işime yarar diye düşünüyorum. (Bu ayrıntıya girmesem iyi olur. :) )

Şimdilik planlarım bu kadar, başladığımda da gelişmeleri yazmak dileğiyle, kalın sağlıcakla.

3 Replies to “Ara Tatile Girdik Kitap Okuma Faslı Başlar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir