İtirazım Var

itirazim-var

Nedendir bilmem İtirazım Var filmini çok severek izlediğim halde buraya film hakkında herhangi bir şey yazmamışım. Ama olsun, filmi geçen ay bir kez kadar izledim bu sefer yazarım. :)

İtirazım Var filmi hepimizin TRT ekranlarından aşikar olduğu Leyla ile Mecnun dizisinin yönetmeni Onur Ünlü filmin hem senaristliğini üstlenmiş hem de yönetmenliğini. Eflatun Film yapımı olan İtirazım Var’ın da içinde Leyla ile Mecnun’daki gibi epey bi gönderme var. Ancak ben bu göndermelere değinmek istemiyorum. Filmin genel olarak özelliklerinden, dikkat çekmek istediğim kısımları, senaryo ve film karakterlerine değinmek istiyorum.

Filmin İçeriği ve Senaryosu

Filmi özetleyecek olursak İstanbul’da sıradan bir çarşı camisinde işlenen cinayet cami imamının üzerine yıkılmak istenir. Ancak cami imamı olan Selman Bulut çok akıllı ve kurnaz birisidir. Bir çok güçlüğü gerek çevresi gerekse kıvrak zekası sayesinde aşarak sonunda kendini bu işten kurtarır. Film bu çerçevede işlenmiştir ve senaryo genel olarak bunun üzerindedir.

Filmdeki cami imamı alışılmış imam tiplemesinin dışında daha işlevsel ve daha girişken birisidir. İmam nasıl birisi diye soracak olursanız biraz onu özetlemek isterim. Selman Bulut, bir dönem İncirlik ABD üssünde askerlik yapmış ve orada imam olarak görev almış birisi. Gençliğinde boksla ilgilenmiş, bağlamaya merak salmış ve Alevi Deyişleri okumayı seven birisidir. Hatta filmde kısa da olsa Hüseyin Turan‘la konser sahneleri de vardır. Aslında imam Selman Bulut karakterini canlandıran Serkan Keskin normalde de müzisyen. Bu açıdan tipleme karaktere cuk oturmuş cinsten denebilir.

Sizlere bir de filmden alıntılama yaparak imam Selman Bulut’un diyanet işleri ile olan konuşmasından kesit vermek istiyorum. Bu video ile karakteri çok daha iyi anlayabilirsiniz. Zaten filmi sevme nedenim bu sahne ile başlıyor ve Selman Bulut’a da sempati beslememe sebep oldu. İşte o müthiş diyalog;

Film Nasıldı?

Film tür olarak Komedi ve Polisiye olsa da içerikte hem dinsel eleştiri (bu eleştiri tabiki dine değil, dini yaşayan kesime yönelik), siyasi göndermeler, salt karakterlerin dışına çıkılması gibi unsurları da içinde barındırıyor. Yani bir insan hem imam olup hem de Alevi kültürüne ait türküleri seslendiriyor. Bu ciddi anlamda alışılmışın dışındadır. Hatta bu konu ile ilgili de Selman Bulut’la kızın sevgili Gökhan ile arasında geçen bir diyaloğu da alıntı olarak aktarayım;

Selman Bulut: Sever misin sen bağlama?
Gökhan: Sevmem mi hocam aleviyiz biz.
Selman Bulut: Allah aşkına olum niye söylemiyorsun daha önce?
Gökhan: Ama siz de imamsınız.
Selman Bulut: Oğlum ben de Muaviye’nin imamı değilim merak etme.

Buradaki nereye vurgu yaptığımı da zaten anlamışsınızdır. Yani film hem bazı konuları eleştiriyor, eleştirdiği gibi de önerilerini sunmayı da ihmal etmiyor.  Hatta bu konuda size bir vaaz kesiti de vermek istiyorum. İzlediğiniz de beni çok daha iyi anlayacağınızı umuyorum. Vaaz sahnesi;


Film nasıldı sorusuna gelecek olursak, film gerçekten mükemmeldi. Göndermelerden birisi de Selman Bulut’un kızı geliyor, “Baba noldu burda?“, “Bir şey yok kızım, camiyi bir hafta kapatıyorlar. Cemaat cehennemde cayır cayır yanacak diyanet yüzünden.” şeklinde göndermesi çok güzeldi. :) Daha önce anlattığım Suikast filmindeki gibi insanı hayrete düşüren insanüstü yetenekler, zeka gösterileri, olaylar olaylar yok tabi ki. Ancak filmin sonundaki konuşmada imam Selman Bulut’un nasıl bu işi çözdüğünü ve ne denli zeki bir insan olduğunu Gökhan ile arasındaki geçen konuşmadan anlıyoruz.
itirazim-var-selman-bulut

İmam Selman Bulut Karakteri Hakkında

İtirazım Var filmine değindikten sonra Selman Bulut’a değinmeden geçemezdim. Selman Bulut karakterine o kadar hayran kaldım ki anlatmakla bitiremem. Bunun sebebi aslında benim için özel bir yere sahip. Kendimi bildim bileli kitap okumayı seven birisiyimdir. Kur’an kursuna gittiğim zamanlarda cami hocası öğle arası verirdi ben mescitte kitapları kurcalardım. Hocadan izin alıp eve götürüp o kitapları okurdum. Hatta (Bu kısmı biraz uzatıcam) küçük yaşlarda Peygamberler Tarihi isimli 2 ciltlik kitabı iki günde bitirdiğimi hatırlarım. Şimdi düşünüyorum da, eski Kadir şimdikinden daha çalışkanmış diyorum. Şimdi olsa o kadar okuyamam. :)

selaman-bulutSadede gelecek olursak, bu kadar kitap okumayı seven ve Kur’an kursuna giden bir çocuktum. O zamanlar da haliyle imam olmayı çok istiyordum. Hatta Anadolu’nun bir köyünde imamlık yapayım, günde 5 vakit namazın ardından bana çokça zaman kalır, bol bol kitap okurum derdim. Ancak yaşım büyüdükçe cami imamlarını görüp giderek soğudum. Çünkü cami imamlarının Hoca değil de camide bir din görevlisi olduğunu gördükçe içim karardı. Maalesef ki bu böyle.

Selman Bulut karakterine olayı bağlayacak olursam, küçük yaşlarda hayali imam olmak olan birisi (aslında hala içimde var bir şeyler) ve cami imamlarının sadece diyanet görevlisi olduğu dönemde bu tür bir imam karakteri beni çok hayran bıraktı filme. Düşünebiliyor musunuz, bir imam neden tek bir Tanrı’ya inanmamız gerektiğini rasyonel olarak öğrenmek için antropoloji okuyor üniversitede. Hatta bununla kalmayıp sırf bağlama çalmayı öğrenmek için Sivas’a tayinini aldırıyor. (Bu arada Sivas’ta 3 yıldır yaşayan birisiyim oraya bağlama çalmak için gidildiğini ilk kez gördüm. Yok abi öyle bir şey, çok sıradan bir il orası. :D)

Film Hakkındaki Genel Görüşlerim

Filmin yönetmeni ve senaristi olan Onur Ünlü konuşmacı olarak katıldığı bir TV programında filme RTÜK tarafından +18 uygulaması getirilmesine kızıyordu. Ben de çok şaşırdım, çünkü film o kadar sade ve cinselliğe uzak bir film ki, +18 uygulaması gelmesi çok saçma olmuş bence de.

İtirazım Var filmi gibi daha çok yapıtın gelmesi ve bu tür filmlere olan desteğin artması gerçekten gerekli. Şahsen görüşüm gidip de saçma sapan Osman Pazarlama, Piyasadan Alacağımız Var gibi filmleri izlemek yerine bu tür filmlerin izlenmesini öneriyorum. Çünkü espirinin de bir kalitesi olması lazım. Afedersiniz b*ktan püsürden espiri mi olur? Sinema biletine verdiğiniz paraya yazık. Belki fark etmişsinizdir, film hakkında hiç bir olumsuz eleştirim olmadı, çünkü olumsuz bir şey yok filmde.

Bu filmi gerçekten şiddetle öneriyorum izleyiniz. Çok zor iş değil, Youtube’da da film var zaten. Buraya tıklayarak filme gidebilirsiniz. Yaklaşık olarak 2 saatlik bir film. İzlemek için fikir almak isterseniz de aşağıdaki fragmanı izleyebilirsiniz.

İtirazım Var Fragman;

2 Replies to “İtirazım Var”

  1. Filmin Senaryosu ve oyuncu ekibi güzel
    saglam güzel bir film çıkıcak bekliyoruz bakalım heveslendıgımız gıbımı olucak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir