0850 Numara Nedir ve Nasıl Alınır?

0850 numara
Son günlerde giderek yaygınlaşan, önceleri kullanımı lüks denebilecek olan şimdilerde ise giderek popüler hale gelip neredeyse gerekli hale gelen bir hizmet 0850 ile başlayan numara almak oldu.

0850 ile başlayan numara kullanımı çok rahat ve işe yarayan bir sistem. Hatta öyle ki cep telefonunuzla bile faks çekebiliyorsunuz. Ücreti ne kadar derseniz 10 kuruş, yani  0.10 tl tutuyor. Bir Türk kafasıyla hesaplarsak 10 faks çekerseniz 1 tl ödemiş oluyorsunuz. :)

0850 ile Başlayan Numara Nedir?

Öncelikle numaranın nasıl alınacağından önce ne olduğunu ve neye yaradığından bahsedelim. Öncelikle size bu hizmeti sağlayan firmalar bulunmaktadır, bunların internet sitelerine üye olup numarayı seçiyorsunuz. (Belli başlı işlemler var bunları sonraki başlık altında anlatalım.) Edindiğiniz numarayı kullanmış olduğunuz cep telefonunuza da yönlendirebilirsiniz ancak bunun 2 tl ile 21 tl arasında bir ücreti bulunmaktadır ve ayrıca size gelen çağrılarda da dakikası 5 kuruş ücretiniz bakiyenizden düşmektedir. Yada firmanın size sağladığı uygulamayı telefonunuza kurarak dakikası 5 kuruştan başlayan ücretlerle istediğiniz kişiyi 0850 ile başlayan numaranızdan arayabilirsiniz. Uzun lafın kısası ise iletişim için numara vermeniz gereken yerlere özel numara vermek istemediğinizde yada kurumsal görünmek istediğinizde şahsi numaranızı vermek yerine bu numarayı verebilirsiniz.

0850 ile Başlayan Numara Ne İşime Yarar?

Önceki başlıkta belirttiğim gibi şahsi numaranızı vermek istemediğiniz yerlere bu numarayı verebilirsiniz.

 • Üstelik numarayı aldığınız firmadaki yönetim panelinden aramasını istediğiniz numarayı da engelleyebilirsiniz.
 • 0850 ile başlayan numaradan istediğiniz yönü arayabilirsiniz. Tek gereken akıllı telefonunuza uygulama yüklemektir. Örnek: Android İçin Uygulama ve iPhone İçin Uygulama
 • Masaüstünden cep telefonu gibi arama yapabilirsiniz. Gereken tek şey bir programdır. Örnek: Masaüstü Programı
 • Toplu olarak SMS gönderebilirsiniz. Hatta göndereceğiniz SMS’lerde numara yerine başlık yazabilirsiniz. Örneğini aşağıdaki görselde mevcut. Bunun için ise gereken örnek uygulama öncekinde verdiğim aynı uygulamalar olan Android İçin Uygulama ve iPhone İçin Uygulama.
  başlıklı sms
 • Telefonunuzla çok uygun fiyata faks çekebilirsiniz. Bunun için gereken tek şey akıllı telefon uygulamasıdır. Örnek: Faks Uygulaması

0850 ile Başlayan Numara Nasıl Alınır?

Bu tür bi numara almak istediğinizde size bu hizmeti sunan firmalardan yararlanabilirsiniz. Ben şahsen NetGSM firmasını kullanıyorum.

İlk adımımız siteye üye olup üyelik aktivasyonunu gerçekleştiriyoruz. Daha sonra bizden TC Kimlik fotokopisi, Adli Sicil Kaydı Aslı, İkametgah Belgesi aslını ve üye olurken oldurulan forumun çıktısını firmaya kargo ile (tek sefer için bu geçerlidir) göndermemizi istiyorlar.

Üyelik işlemleri için doldurulan formda reklam mesajları gelmesin, kimlik bilgilerin rehbere eklensin yada eklenmesin, cinsel içerik yada siyasi içerikli mesajlar gelsin yada gelmesin, fatura mail adresime yada ikamet adresime gönderilsin gibi seçeneklerin olduğu bir formdur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSULAR

Görüldüğü gibi bu numarayı tekil şahıslar bile almaktadır. Bunun dışında çok öncelerden beri bu tür numaraları genelde kurumsal firmalar almaktaydı. Örnek olarak İş bankası gibi. Bu tür yaygın kanaat varken sizleri bu numara ile arayıp banka adı ile dolandırmaya kalkabilirler. Şahsen başıma gelmişti, bu konu ile ilgili bu yazımı da okuyabilirsiniz.

Bunların dışında sormak istediğiniz soruları form kısmından sorabilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Son Yazılar
Yorum ( 5 )
 1. Mert Can İlter
  20 Mart 2016 at 22:31
  Cevapla

  UCUZ VE KULLANIŞLI OLUYOR GERÇEKTEN, ELİNİZE SAĞLIK.

 2. Ali Yaman
  11 Nisan 2016 at 04:12
  Cevapla

  Bilgilendirme için çok teşekkürler.

 3. Serdar SEZEN
  21 Haziran 2016 at 21:36
  Cevapla

  Geçtiğimiz günlerde paypaldan ödeme konusunda sıkıntı yaşadık. Bildiğiniz üzere paypal Türkiye’ye hizmeti sonlandırdı. 0850 hatların şöyle bir özelliği de var örn xxxx numarasına x yaz gönder diyerek hesabınıza ödeme alabiliyorsunuz. Denemenizi tavsiye ederim.

  • Kadir
   Kadir
   21 Haziran 2016 at 23:26
   Cevapla

   Bu özellikten haberim yoktu. Bunu firma ile görüşüp net olarak öğreneyim bu konu hakkında bir makale yazarım. Teşekkürler bilgilendirme için.

 4. ÖMER KILIÇ
  3 Şubat 2017 at 18:18
  Cevapla

  İşletmem için almayı düşünüyorum, bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim.

Bir cevap bırakın