Avukat Serdarhan Topo ile Söyleşi

skype şantaj suçu

Avukat Serdarhan Topo ile Skype Kaydı ile Şantaj Konusu Üzerine Söyleşi

Bilişim hukuku alanında gerek yurtdışı gerekse yurtiçi hizmet veren Topo Hukuk Bürosu kurucu avukatı Serdarhan Topo ile Skype video kaydı ile şantaj konulu bir söyleşi hazırladık.

Skype video kaydı ile şantaj vakalarına özellikle son dönemlerde sıkça rastlamaktadır. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de internetin hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor olmasıdır. İnternet kullanıcı sayısının çokluğu ve bu kullanıcıların birçoğunun bilinçsiz oluşu Skype video kaydı ile şantaj vakalarının artmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Avukat Serdarhan Topo konunun devamı ile ilgili: “Geçmişe baktığımız zaman şantaj suçu, farklı şekillerde işlenmekteydi. Ancak şimdi artık suçlar da gelişen ve değişen teknoloji ile birlikte farklı biçimlerde işlenir hale geldi. Yalnızca Skype değil; aslında pek çok sosyal paylaşım ve iletişim platformu üzerinden şantaj suçunun işlendiğini görmekteyiz. Hangi sosyal ağ üzerinden işlenirse işlensin şantaj mağduru olan kimse, hiç zaman kaybetmeden mutlaka bilişim avukatıyla iletişime geçmelidir. Aksi halde şantaj suçunun faillerinin istediklerini ona vermiş olacak ve şantajın hiç sonlanmamasına neden olacaktır ki bu da kişiler bakımından hem maddi hem de manevi açıdan yıpratıcı olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Skype video kaydı ile şantaj suçunun mağduru olunmaması adına alınması gereken birtakım tedbirler bulunmaktadır. Bu tedbirlerin neler olduğuna bilişim suçları alanında faaliyet gösteren Topo Hukuk Bürosu kurucu avukatı Av. Serdarhan Topo ile bir sonraki konu başlığımızda değineceğiz. Fakat şimdi, faillerin kişileri mağdur etmek için ne tür yollar izledikleri üzerinde durmamız kişiler açısından uyarıcı nitelikte olacaktır. Skype video  kaydı ile şantaj yapmak isteyen bir kimse, sohbet programı üzerinden bir şekilde karşı tarafın webcam açmasını sağlamaktadır. Bunun için elbette karşı tarafın güvenini kazanmaya çalışmakta ve bu doğrultuda yalanlar söylemektedir. Webcam açıldıktan sonra failin yapmak isteyeceği bir diğer işlem ise karşı tarafın müstehcen görüntüler vermesini sağlamaktır. Genellikle bu şekilde bir yol izleyen failler söz konusu görüntüleri de kaydettikten sonra karşı taraftan para talep etmekte, aksi halde görüntüleri internet ortamında yayınlayacaklarını söylemektedirler. Elbette hiç kimse bu şekilde görüntülerinin internet ortamında binlerce kişi tarafından izlenmesini istemediğinden dolayı failin isteklerini yerine getirmektedir ki bu en hatalı davranıştır. Çünkü unutulmaması gereken şudur ki şantajın asla bir sonu yoktur. Şantajı sonlandırmanın tek yolu, hukuki çareler aranmasıdır. Aksi halde fail veya failler kendilerine yarar sağlayan bu durumdan kolay kolay vazgeçmeyeceklerdir.

Skype video kaydı ile şantaj suçunu işleyen failler genellikle mağdurlarını bile isteye seçerler. Yani rastgele herhangi bir kimseye şantajda bulunmazlar. Çünkü esas amaçları karşı taraftan para çekmek olduğundan dolayı maddi durumu iyi kişiler onların ilgi  alanlarını oluşturmaktadır. Her ne kadar kişilerin müstehcen görüntülerinin internet ortamında yayınlanacağından veya ailesine, eşine, işyerine gönderileceğinden bahisle mağdurdan para talep edilse de bazen konuşulanlar sebebiyle de şantajda bulunulması mümkündür. Çünkü bilindiği üzere Skype, hem görüntülü hem de sesli konuşmayı    sağlayan bir programdır. Bu nedenle gerek Skype gerekse diğer sosyal ağlar üzerinden iletişim kurulurken ayrıca dikkatli olunması, şantaja uğrama gibi mağduriyetlerin yaşanmaması adına önem taşımaktadır. Her ne şekilde olursa olsun şantajın mağduru olan kişiler bir uzmandan destek almalı ve bunun sonlandırılması için hukuki süreci başlatmalıdırlar. Elbette izlenecek doğru hukuki yol ile yalnızca şantaja son verilmeyecek; aynı zamanda fail veya faillerin de cezalandırılması söz konusu olacaktır. Ayrıca internet üzerinden işlenen şantaj suçları bakımından konuyla alakalı avukat Serdarhan Topo uzman bir bilişim avukatına danışılması en doğrusu karar olacağı ifadelerini kullandı.

şantaj

Av. Serdarhan Topo: Skype Şantaja Karşı Ne Yapılmalı?

Skype üzerinden video kaydı ile şantaja maruz kalan kişilerin Bilişim Avukatı Serdarhan Topo’ya göre yapması gereken en önemli hareket, hemen uzman bir avukata danışmak ve durumu anlatmaktadır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi şantaja maruz kalan kişi kesinlikle karşı tarafın söylediklerine itaat etmemelidir. Aksi halde şantajı hiçbir zaman sonlandıramama tehditiyle karşı karşıya kalacaktır. Skype video kaydı ile şantaj mağduru olan kişi olabildiğince delil toplamalıdır. Fail ile olan konuşmalarını, yazışmalarını, hangi ortamlardan nasıl iletişim kurduklarını vs mutlaka toplamalı ve bunları bilişim avukatıyla paylaşmalıdır. Özellikle yapılan yazışmaların ekran görüntülerinin alınması delil toplamada en etkili yöntemlerden birisidir. Fakat bu noktaya kadar önemli olan  şantaj  suçunun failinin oyalanmasıdır. Avukat Sedarhan Topo’ya göre bu durumda bir şekilde failin söz konusu görüntüleri internet ortamına veya başka bir yere sunması engellenmelidir. Bilişim avukatı, eldeki delillerle beraber yapacağı değerlendirme sonucunda izlenmesi gereken en uygun yolu müvekkiline sunacaktır. Gerek karşı tarafa ihtarda bulunularak gerekse mahkemeye şikayette bulunularak şantajın sonlanması ve failin cezalandırılması için harekete geçilebilecektir. İzlenecek yolun ne olduğu konusunda en doğru tespiti şüphesiz ki bilişim avukatı yapacaktır.

Skype video kaydı ile şantaj mağduru olmamak adına kişilerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar da mevcuttur. Bunlardan ilki, tanınmayan kişilerden gelen arkadaşlık isteklerinin kabul edilmemesidir. Kabul edilmiş olsalar dahi, hatta görüntülü konuşma başlatılmış olsa da konuşulanlara ve verilen görüntülere dikkat edilmelidir. Skype üzerinden yapılan konuşmaların kaydedilebileceği asla unutulmamalıdır. Bir yabancının güven kazanmak için türlü yalanlar söyleyebileceği de unutulmaması gerekenler arasındadır. Bu nedenle sosyal medya üzerinden tanışılan yabancılara güvenilmemesi aslında alınabilecek en büyük tedbirlerdendir. Aksi halde şantaj gibi pek çok suçun mağduru durumunda olmak kaçınılmaz hale gelecektir.

skype şantaj

Skype Şantaj Videosu Kaldırma

Skype video kaydı ile şantaj mağduru olan bir kimse failin isteklerini yerine getirmezse veya hukuki süreci başlatmazsa fail, bu videoyu internet ortamında yayınlayacaktır. Bizim tavsiyemiz elbette ki failin isteklerinin yerine getirilmemesi ve bir an evvel bilişim avukatıyla görüşülmesidir. Fakat bir şekilde bu görüntüler internet ortamında yayınlanmış olsa da bunların kaldırılabileceği unutulmamalıdır. İnternet ortamından video kaldırmak isteyen bir kimsenin bilmesi gereken kanun, 5651 sayılı Kanun’dur. Bu kanun ile internet ortamında yapılan yayınlar denetlenmekte ve gerektiği hallerde web sitelerine erişimin engellenmesi veya içeriklerin kaldırılması kararı verilmektedir. Avukat Serdarhan Topo konunun devamı ile ilgili ”İşte tam bu noktada Topo Hukuk Bürosu olarak Skype  üzerinden yapılan şantaj nedeniyle videosu sanal ortamda yayınlanan bir kimse de 5651 sayılı Kanun çerçevesinde söz konusu videonun kaldırılması için hukuki yollara başvuruyoruz.

İnternette yayınlanan videoların kaldırılması, bir kimsenin kendi başına yapacağı bir olay değildir. Aslında kişi isterse kendi başına da uğraşabilir. Fakat bu durumda kişi, zaman kaybı yaşayacağı gibi videonun kaldırılmasını da sağlayamayabilir ki bu da maddi ve manevi zararlara yol açabilir. Bu nedenle sanal ortamda yayınlanan bir şantaj videosunun kaldırılması işleminin gerçekleştirilmesi için hiç zaman kaybedilmeden uzman bir bilişim avukatına gidilmeli ve durum izah edilmelidir. Bilişim avukatı, sahip olduğu teknik ve hukuki bilginin yanı sıra tecrübesiyle de söz konusu videonun bir an önce kaldırılması için hukuki süreci başlatacaktır.

Serdarhan Topo hakkında bilgi almak için biyografisini yayınladığım sayfasına bakabilirsiniz: Serdarhan Topo biyografi.

Yorum ( 3 )
 1. Hande
  16 Ağustos 2017 at 09:09
  Cevapla

  Erkek arkadaşımla açtığım skype görüntüsü başkasının eline geçmiş ne yapmalıyım

 2. Atilla
  26 Ağustos 2017 at 23:16
  Cevapla

  Bilişim hukukunun bu ince detaylarını paylaşarak bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap bırakın