Çift Sütunlu Kategoriden İstemediğiniz Kategoriyi Kaldırma

Merhaba değerli arkadaşlar. Bu yazımda sizlere sıkıntı yaşadığım bir konuyu anlatmak istiyorum. Benim kullandığım temada tek ve çift sütun halinde olmak üzere 2 adet kategori seçeneği var. Ben Çift Sütunlu Kategori olanı kullanıyorum. Ancak kategoriler arasında görünmesini istemediğim bir kategoriyi buradan kaldırmak istedim. İçindeki içeriklerin de bu kategoride olmasını istiyorum. Nasıl yaparım diye Google’da biraz araştırma yaptım ancak tüm sonuçlarda Tek Sütun kategori üzerinden anlatım yapıldığı için bunu kullanamadım.

Özetle konuya gelecek olursak, WordPress admin paneline giriyoruz wp-admin > Görünüm > Düzenleyici seçeneklerini takip ederek functions.php dosyamızı seçiyoruz. Bu dosya içerisinde aşağıda verdiğim kodu arıyorsunuz.

<?php wp_list_cats(‘title_li=’); ?>

Bu kod sizde  wp_list_cats kısmı  wp_list_categories olabilir yada daha farklı. Bu kodu bulup aşağıda verdiğim şekilde düzenliyorsunuz.

<?php wp_list_cats(‘title_li=&exclude=KATEGORİID); ?>

Burada belirttiğim KATEGORİID yerine yayınlanmasını istemediğimiz kategorinin ID numarasını (Başına eksi “-” koymadan.) yazıyoruz. Kategori ID numarasını bulmak için Yazılar > Kategoriler seçeneğine gelip seçmek istediğimiz kategori üzerine gelip tıklamadan bekliyoruz. Sol alt kısımda category&tag_ID=NUMARA olacak biçimde yazar. NUMARA yazan yerdeki ID numarasını alıp KATEGORİID yazan yere yazıyoruz ve kaydediyouz.

Anasayfamızı yenilediğimizde kaldırmak istediğimiz kategorinin kaybolduğunu görüyoruz.

İyi çalışmalar, kolay gelsin. Sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir