Google’un Mobil Uyumluluk Tutumu

Mobil teknolojinin ilerlemesi ile artık web sitelerde Mobil Uyumluluk kavramı sorunu baş göstermiştir. Kişisel Blog sitesinden haber sitesine, e-ticaret sitesinden kaynak sitelere kadar hemen hemen tüm sitelerde bir mobil uyumluluk sürecine gidilmiştir. Bu nedenle Google ise çalışmalarını bu duruma göre düzenlemiş Panda ve Penguen algoritmalarında değişiklik yapmıştır. Panda algoritması ile %12 Penguen algoritması ile birlikte ise %4 değişilik göstermiştir. İlerleyen günlerde yeni gelecek olan bir uygulama ile bu oranın %40’ları göreceği de düşünülmektedir.

Mobil Uyumluluk Nedir? Neye Yarar?

Değerli arkadaşlar Mobil Uyumluluk dediğimiz kavram tamamen web sitelerinin Masaüstü üzerindeki görünümü Mobil cihazlarda olan görünüme uyumlu hale getirmektir. Yani normal olarak bilgisayarımızdan girip yazı okuduğumuz, video izlediğimiz web sitelerinin Mobil cihazlar üzerinde sorun yaşamadan aynı yolla izlenmesi durumudur. Çünkü bilgisayardan bakılan bir web sitesi mobil cihazlarda bakıldığı zaman  bozulmalar, kötü görünümler yaşanmaktadır ve günümüz internet kullanıcılarının %50’si (ki bu çok büyük bir sayı) mobil cihazdan internete erişim sağlamaktadır. Bu durum mobil cihazlar olarak iPad, Android yada IOS gibi işletim sistemleri olan Akıllı telefonlar, Netbook, Tablat PC gibi cihazlarımızda olmaktadır (Ben ekran boyutu ve tarayıcı kaynaklı olduğu kanaatindeyim.). Google geçtiğimiz süre içinde ama sonuçlarında web sitelerinin linklerinin bulunduğu kısımların hemen altına mobil uyumlu ( Mobile – friendly ) ibaresini eklemişti.

Bkn:
mobile-friendly

Bunun yanında bu ibare ile birlikte İngilizce aramalarda ise Mobil uyumlu icon‘u eklenmişti. Algoritma değişikliği öncesi ön denemeler de diyebiliriz. Asıl algoritma değişikliği ise 21 Nisan ile birlikte uygulamaya girecek. %40 olacak bu değiliklik ciddi bir oran olup halen vakit varken mobil uyumluluğa geçmek gerektiğinin de bir kırmızı sinyali olduğu kanaatindeyim.

Sitem Mobil Uyumlu mu? Nasıl Uyumlu Hale Getirebilirim?

Değerli arkadaşlar mobil uyumluluk için çeşitli tool ve uygulamalar, eklentiler ve sair bulunmakta. Bunlardan ilkini tanıtmak gerekirse Google’un bize sunduğu bir hizmet olan Web Master Tools‘ta sitenizin ne kadar Mobil Uyumlu olduğunu görebilir, hatalarınızı görüp düzenleyerek ilk çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Eğer kullandığınız sistem WordPress veya Joomla ise biraz daha şansınız yaver gidecek demektir, çünkü bu sistemlerin Mobil Uyumluluk için hazırladığı Temalar veya Eklentiler mevcuttur. Bu eklentileri kullanarak gerekli modifiye ve optimize işlemlerini yapabilirsiniz. Bunları kullanarak sitenizi mobil uyumlu hale getirmeniz daha kolay olabilir.

İyi çalışmalar.

 

Kadir DURUKAN

8 Replies to “Google’un Mobil Uyumluluk Tutumu”

  1. Google’nin yeni güncellemesi sıralmaları oldukça karıştırdı. Çoğu kelimlerde kök salmış siteler bile düşüş yaşadı. Ayrıca responsive temalara olan ilgili aşırı artış oldu.

  2. Farklı farklı yerlerde hep ayrı bilgiler veriliyor ama genel kabul mobil uyumlu sitenin gerekliliği ,
    Teşekkürler bilgilenme için. hemen mobil temayı kuralım artık

  3. Bununla ilgili sanırım 7 nisandı – tam tarihi hatırlamıyorum – google bir güncelleme yapacak ve artık mobil sitesi olanlar daha üst sıralarda çıkacak. o yüzden her web sitesi olanın önem vermesi gereken bir konu bence.

    1. Konuda “Asıl algoritma değişikliği ise 21 Nisan ile birlikte uygulamaya girecek.” şeklinde yazmıştım zaten. :)

  4. olması gereken bu zaten, google ziyaretçilere hitap eden ve ziyaretçisini düşünen her siteyi bana göre çok seviyor. Mobil uyumlu olan siteler ise ziyaretçiler tarafından Google kadar çok önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir