Gzip İle Sitenizin Hızını Artırın

Merhaba Kadirdurukan.com okurları… Size bu yazımda sitenizi ilk andan gözle görülecek biçimde hızlandıran bir uygulamayı anlatmak istiyorum. Eklentimizin adı WordPress Gzip Compression. Bu eklenti ile sitenizi gayet sağlıklı biçimde yükseltebilirsiniz. Bu Eklentinin çalışma mantığı siteniz içinde bulunan sorgular ve döngüleri sıkıştırarak boyut küçültmek ve tarayıcıya daha hızlı kod yollamaktır. Bu yöntemle site hızınız %80 civarında artış sağlayacaktır.  Hemen kuruluma geçelim,

İster WordPress’in sitesinden indirin: Link

İsterseniz (benim tavsitem) Eklentiler > Yeni Ekle  WordPress Gzip Compression yazıp eklentiyi kurmaktır. Bundan sonra başka işlem yapmanıza gerek yoktur. Daha sonra deneme yapmak için Ücretsiz Seo Analizi sitesinden site yüklenme hızınızı test edebilirsiniz.

Manuel Kurulumu:

.htaccess dosyasını FTP’den indirip herhangi bir editörle açın. Tavsiyem Notepad++’tır. Aşağıda verdiğim kodu içinde kod varsa en alta yapıştırıp UTF-8 ile kodla deyip kaydedin ve FTP’den yükleyin. Herhangi bir sorun olmaz ise işlem tamamdır. Ancak olası bir 404 Not Found Hatası ile karşılaşma durumunuz olabilir. Ancak telaş etmeyin anlattığım şeyleri tekrar inceleyip deneyin. Ortadan kalkacaktır.

AddOutputFilterByType DEFLATE text/html text/xml text/css text/plain
AddOutputFilterByType DEFLATE image/svg+xml application/xhtml+xml application/xml
AddOutputFilterByType DEFLATE application/rdf+xml application/rss+xml application/atom+xml
AddOutputFilterByType DEFLATE text/javascript application/javascript application/x-javascript
AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-font-ttf application/x-font-otf
AddOutputFilterByType DEFLATE font/truetype font/opentype

 

NOT:  Olası bir 404 Not Found Hatası ile karşı karşıya karlırsanız daha önce yazmış olduğum 404 Not Found Hatası ve Çözümü isimli konuyu inceleyip sorunu çözebilirsiniz.

5 Replies to “Gzip İle Sitenizin Hızını Artırın”

  1. Bu yöntemi sitelerimden birinde denemiştim ve hızının farkedilir biçimde arttığını görmüştüm. Tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir