Kaos

jason ststham, kaosUzun zamandır Jason Statham filmlerini izlemiyordum ancak son birkaç haftadır 3 filmini izledim. Bu anlamda katıksız bir Jason Statham hayranı olduğumu da belirtmek isterim. :) Bu sefer ki izlediğim filmin adı Kaos‘tu. Bir kısmını daha önce izlemiştim ancak tamamını izlemek bu sefer nasip oldu diyebilirim. Jason Statham‘ın oynadığı filmlerin hemen hemen hepsi aynı model filmler ancak yinede her filmini ayrı bir hayranlıkla izliyorum

Filme geçecek olursak klasik bir Polisiye filmi. Film boyunca silahlar, bombalar, soygun ve benzeri olaylar birbiri ardına cereyan ediyor. Zaten Jason Statham filmleri genelde kendisi üç karakteri canlandırır; Polis, asker yada suçlu. Ancak her zaman akıllı, zeki ve çok iyi dövüşen birisini canlandırır. Nitekim bu konuda ciddi oranda da başarılı. Bu filmde asıl izletici kısım ise yüksek miktarda zeka oyunlarının olması. Hep bir zeka yarışı süre geliyor Özellikle filmin sonunda belli olan iki şüpheli kişi aslın iki suçlu kişi olan Jason Statham filmdeki adıyla Dedektif Quentin Conners diğeri ise Curtis Jason York yani Lorenz. Bir de bunlara aslında hesapta olmayan kişi olan Dedektif Shane Dekker dahil oluyor. Bu üçü arasında kıyasıya bir zeka yarışı sürmekte. Tabi sonunda benim adamım olan Jason Statham galip geliyor ve kendi özel uçağıyla kayıplara karışıyor. Burada benim adamım diyorum çünkü kötü bir karakteri canlandırsa da seviyorum. :)

Filmde özellikle vurgu yapılan kısım Kaos teorisi oldu. Kaos teorisi nedir diye bir baktığımızda vikipedi bize “Kaos, kargaşa ya da düzensizlik durumu.” olduğunu söylüyor.Filmde yapılan vurgu ise olayların tamamen tesadüf olarak gösterilmesi ve olayları gören kişinin baktığı açıyı yanıltmak. Bu olayı geçte olsa film sonlarında Dedektif Shane Dekker çözüyor. Bu soygunun bir kaos teorisi ile oluşturulduğunu olayların baştan sona tekrar tekrar düşünülmesi gerektiğini savunuyor ve her yeni bulguda olayları baştan değerlendirip doğruyu görüyor. sorunun kaynağını ise geç olsa da iş işten geçmiş olsa da çözüyor. Nihayetinde bir başarıdır.

Benim filmden çıkardığım dersler  ise mutlaka ama mutlaka genel kültür edinilmeli, kitaplarla gelişen ve git gide cazip hale gelen teknolojiye rağmen haşir neşir olmalı yani okumalı ve özellikle de bu tür filmleri etkisi altında kalmadan sık sık izlemeli. :)

3 Replies to “Kaos”

  1. bu filmi ilk çıktığında alt yazılı şeklinde izledim ve şuan tekrardan izledim, film her defasında farklı bir his veriyor. Jason Statham’ın oynadığı bütün filmlerin harika olduğu gibi buda öyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir