Kişisel Blog Nedir? Blog Neden Açılır?

Kişisel blog, genel olarak hobi için açılan ve tek editör sayesinde içerik eklenen sitelerdir. Bu bloglar tek kişi tarafından yönetilir ve içeriği özgün olan, hemen her konuda yazı yazılabilen sitelerdir.

 

İlk başta herhangi bir ticari amaçla açılmazlar. Fakat içeriklerin kaliteli olması ziyaretçi sayısını arttırır ve hitin artması da zamanla maddiyatı gündeme getirir. Kişisel bloglar her platform üzerinden kolayca açılabilir. Eğer bu iş için para ödemek istemiyorsanız Blogger üzerinden bir blog açabilirsiniz. Bunun için domain ve hosting ücreti ödemenize de gerek kalmayacaktır. Blogger yaklaşık üç milyon siteye ev sahipliği yapan bir platformdur. Aynı zamanda platformun Google şirketine ait olması seo bakımından da bir adım önde olmasını sağlamıştır. Bir Blogger açtığınızda herhangi bir seo ayarı yapmasanız bile siteniz kısa zamanda indekslenir.

Kişisel Bloglarda Konu Seçimi

Kişisel bloglarda konular yazarların isteklerine paralel olarak seçilir. Bunun yanı sıra tek bir konuda yazma gibi bir zorunluluk olmayacaktır. Her telden yazılar paylaşılan siteler fazla dikkat çekemese de aynı durum kişisel bloglar için söz konusu değildir. Kişisel bloglarda yazılar tamamen yazarın isteğine göre belirlenir. Yazarların bu anlamda bilgi sahibi oldukları konularda yazı yazmaları ve bu yazıları siteye girmeleri gerekir. Bu durum sağlandığında başarılı bir kişisel blog oluşturmuş olunur. Kişisel bloglarda resmi bir anlatımdan uzak durmak, bunun yerine sade bir anlatım sohbet havası yakalanmalıdır. Öyle ki başarılı kişisel bloglara bakıldığında blog sahiplerinin ziyaretçileriyle ilgili olduğu görülür. Bu nedenle sizler de kişisel blogunuzun ilgi çekmesini ve beğenilmesini istiyorsanız ziyaretçilerinizle ilgili olmanız gerekir. Onlarla ilgili olduğunuzda takipçi sayınız giderek artar ve bu durum sonucunda da blogunuzun ortalaması yükselir.

Kişisel Blog Tema Önerileri

Kişisel bloglar için tercih edilmesi gereken temalar sade ve ilgi çekici temalardır. Bazı siteler konularına da paralel olarak ihtişamlı temaları hak ederler. Fakat bir kişisel blogun sahip olması gereken en temel özellik sadeliğidir. Bu nedenle sade bir blog açarak ziyaretçilerinize beğendirmeniz gerekir. Bunu yaptığınızda blogunuzu ziyaretçilerinize beğendirmiş olursunuz ve blog ilgi çekici bir hale gelir. Bu durum sizler ve siteniz için iyi bir başlangıç olacaktır.

Kişisel Bloglarda Nasıl İçerikler Yer Almalıdır?

Bir blogun kişisel olması demek o blogun yalnızca bir kişi tarafından yönetiliyor olması demektir. Bu nedenle sizler de kişisel blog açmak istiyorsanız yazılarınızla ve sitenizle sadece sizin ilgilenmeniz gerekir. Dışarıdan makaleler satın alıp sitenize eklemeniz mümkündür. Fakat bu makaleler farklı görüşler tarafından kaleme alınacağı için dikkat çekmeme ihtimalleri vardır. Bu ihtimali boşa çıkarmak için içeriklerinizi kendiniz hazırlamalısınız. İçerikler konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir hususta içeriklerin kalitesidir. Eğer kaliteli içerikler hazırlamak gibi bir niyetiniz varsa bildiğiniz konulara yönelmeniz gerekir. Bildiğiniz konular hakkında daha doyurucu ve zengin bir makale kaleme alabilirsiniz. Site yönetiminde yapılan en büyük yanlışlardan biri de düzenli olarak girilen makalelerin kaliteli olmamasıdır. Bu nedenle düzenli makale girişi yapamasanız bile girdiğiniz makalelerin kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Özellikle Google algoritmasının son sürümü kaliteli ve benzersiz içerik sahibi olan sitelere çok daha fazla değer vermektedir.

Kişisel Bloglardan Para Kazanılır mı?

Bir kişisel blogunuz varsa ve bu blog sayesinde para kazanmak istiyorsanız insanların ilgisini çekecek şeyler yapmanız gerekir. Ancak bu sayede blogunuz kaliteli bir hal alır ve dikkat çekmeye başlar. Bunu sağlayabilmek adına sitemizi inceleyerek neler yapmanız gerektiğine göz atabilirsiniz. Böylece kısa zaman içinde kişisel blog sitenizi dikkat çekici bir şekle sokmanız mümkün olur. Blogunuzdan para kazanabilmek için adsense başvurusu yapmanız gerekir. Birçok kişi sitelerden para kazandıran tek sistemin adsense olduğunu sanır. Oysa adsense benzeri onlarca reklam şirketiyle anlaşıp para kazanmak mümkündür. Sadece adsense diğerlerine nazaran daha sağlam ve güvenilirdir. Adsense sizlere gösterim başı para vermeyecektir. Bunun yerine sitenizdeki reklamlara tıklandığı oranla sizlere ödeme yapılır. Bunun için belli bir hite ulaşmalı ve reklam başvurusu yapmalısınız. Bu başvuruyu yaptıktan sonra onay alabilirseniz reklamları sitenize ekleyebilirsiniz. Bu sayede sitenizden para kazanmak için en gerekli adımı atmış olursunuz. Sitemizi inceleyerek konu hakkındaki diğer yazılara ulaşabilir ve bu konuda daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Son Yazılar
Yorum ( 10 )
 1. cevdet
  23 Haziran 2016 at 21:55
  Cevapla

  yazıda her konuya çok güzel değinmişsiniz, ben de bir blog açmayı düşünüyorum.

 2. Faruk Yaman
  14 Temmuz 2016 at 21:03
  Cevapla

  Kişisel olmasa da çevremdeki insanların fikirlerini ve bilgilerini paylaşabilecekleri bir platform oluşturmaya ben de başladım yavaş yavaş. Bilgilendirici yazınız için teşekkür ederim! :) Başarılar..

 3. Volkan Aydemir
  12 Kasım 2016 at 16:16
  Cevapla

  Çok teşekkürler, verdiğiniz bilgilerle bilmediğim çok şey olduğunu anladım. Mesela tanıtım yazısı şeklinde yorum atmanın ne kadar saçma ve sayıgısızca bir şey olduğunu da bu vesile ile öğrenmiş oldum. Teşekkür ederim.

  • Namık
   14 Aralık 2016 at 22:45
   Cevapla

   Arkadaşlar Herşeyden Önce Böyle Süper Bir Makale İle Bizlere Fikirlerimizi Söyleme Fırsatı Vediğiniz İçin Teşekkürlerimi Sunarım. Herşeyden Önce Blog Demek Paylaşmak Açık Fikirleri Yazmak Demektir Önemli Olan Dürüstlük Herkez Fikrini Söylemeli Dİyerek Hepinize Teşekkürlerimi Sevgi ve Saygılarımı Sunarım. Çalışmalarınızın Devamını Hassasiyetle Takip Etmekteyim.

   Makaleniz Harika Bir Kaç Bişeyler Ekleyeyim Dedim Şimdi Özgün İçerik Zaten Kişinin Kendi Kanaati Düşüncesidir Bu Makaledeki Özet Bellidir Google’da Olduğu Gibi Özgün Sen Sen Ol Kopya Olma Diyerek İş Yapıyor Bu Makalede Çok Seçici Bir Anlatayım İle Bizlere Siz Siz Olun Diyor Tebrik Ederim Yazılarınızın Devamını İzlemekteyim Uzun Süredir Sitenizi ve Sizi Takdir Ediyorum.

 4. Sefa Gedik
  22 Kasım 2016 at 09:47
  Cevapla

  Kardeşim, blogunda başarılar dilerim…

 5. mehmet
  9 Aralık 2016 at 19:07
  Cevapla

  Çok sağ olun :)

 6. samet
  19 Mart 2017 at 01:28
  Cevapla

  evet güzel bilgiler teşekkürler

 7. Mete Lift
  29 Eylül 2017 at 18:29
  Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler tatmin edici derecede. Bloglar için günümüzde genellikle wordpress altyapısı kullanılıyor, blog yazarak para kazanmakta mümkün tabi hele ki ingilizceniz varsa daha da iyi olur, teşekkürler güzel yazınız için.

 8. Hasan
  12 Ekim 2017 at 23:34
  Cevapla

  Kişisel blog yazmak hem insanın ufkunu açıyor hemde başka insanların fikrine nasıl baktığını görüyorsun. Kendini geliştirmek isteyenler için vazgeçilmez bir mekan olmalı bloglar. Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap bırakın