Son Gelişmeler #2

Aylardır bir yazı yazayım da blog canlansın kendine gelsin diye her gün içim içimi yiyordu. Bir türlü yazı yazacak psikolojiyi kendimde bulamadım. Ya çok tembelim ya da çok detaycıyım, birinci öncül daha olası geliyor. Her neyse… Blog yazmayı bir şeyler “karalamayı” o kadar özledim ki, kısa da bir yazı yazmak istedim. Daha sonra uzun uzadıyla anlatacağım o kadar çok konu var ki, burada sadece başlıklarından bahsetsem bu yazı da epey uzun olur.

Gelelim konumuza; aylardır neler yaptım kısa kısa değinmek istiyorum. Daha önceki yazımda belirtmiştim, mezun oldum. Yaklaşık 6 ay kadar bekleme sonrasında (stajım bitmemişti) 18 Temmuz 2019 günü askere teslim olup Manisa Batı Kışla’da 6 ay askerlik görevimi yerine getirdim. Sadece bu konu bile bir çok blog yazısı olmaya adaydır. Askerlik nasıl bir şeydir, gitmeden önce neler yapılmalıdır, içerde nasıl bir hayat var gibi zilyon tane konu var.

Diğer bir gelişme; 20 yılı aşkın yaşadığım memletim Ankara’dan İstanbul’a taşındım. Bildiğiniz tası tarağı toplayıp geldim taşı toprağı altın şehre. İyi mi yaptım kötü mü yaptım tartışılır, ancak bana sorarsan iyinin de iyisini yaptım. Sıfırdan kendime bir hayat kurdum ve şuan da çok mutluyum.

İş arama ve bulma sürecim; çoğu sınıf arkadaşım ve meslektaşımdan gözlemlediğim yaklaşık 4-6 ay arası bir sürede iş arıyorlardı. Ben de aslında kendimi 6 ay da iş arayarak geçer diye telkinledim. Hatta bu süre içinde birkaç yerden kabul aldım ama işler içime sinmedi yahut aklıma yatmadığı için geri çevirdim. Nasıl olsa yeni başladım, daha iş imkanı çıkar dedim. Çünkü Tarzan’ın çocuğulunun ormanda geçtiği gibi benim de çocukluğum sanayide imalat sahasında geçti. Bu yüzden imalat ağırlıklı bir iş arıyordum. İş aramaya başlama sürecimin yaklaşık 15. gününde şuan çalıştığım firma ile görüşmem olumlu dönüşle sonuçlandı. Nihayetinde aklıma uygun ve içime sinen bir iş buldum deyip işbaşı yaptım. İşe gireli de yaklaşık 15 gün kadar oldu. Şuanlık işimden de yaşadığım mahalden de memnun ve mutluyum.

İş hayatına başladıktan sonra artık hayatımızda okul, askerlik ve iş bulmak gibi bir takım “engeller” kalmadığı için bu süreçte insan sadece deneyim ve yetkinlik kazanma sürecinde oluyor. İş bu nedenle ben de Hakkımda kısmında yazdığım hedeflere kendimi odaylayıp bir çok konuda kendimi geliştirmek için kolları sıvadım. İlk işim zaten mesleğin gereği SolidWorks Programında çizim ve montaj yapmak oldu. Çok şükür ki askere gidene kadar ve 10 gün de olsa iş ararken sürekli SolidWorks egzersizleri yapıyordum, iş bulmamda bu durum çok etkili oldu. Çizmem gereken parçaları ve montaj projeleri çok zaman kaybetmeden kavrayıp çizme şansım nispeten arttı denebilir. Arttı diyemem çünkü SolidWorks derya bir program. Öğrendikçe daha da derinleşen bir program.

Blog yazmanın zannederim az önce belirttiğim konularda bana çok etkisi olacak. Çünkü sırf burada adam akıllı bir şeyleri asgari hata ve kaliteli bir anlatım için öğrenmem gereken şeyleri daha bir sorumluluk ve hassasiyetle öğrenmem gerekecek.

Özetin özeti, bundan sonra burayı çok aksatmadan size epey yazı yazacak konu biriktirdim ve yazmayı planlıyorum. Bir sonraki yazımda görüşmek dileği ile efenim.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın