Koronavirüs Günlükleri #1

Covid-19 diğer bir adıyla CoronaVirüs tüm dünyanın gündemini işgal etmiş durumda. Bu zorlu süreçte hemen herkesin tek bir dileği var malum ki; şu kötü günlerin bir an evvel geçmesi. Şahsi fikrim bu sürecin bir iki aydan evvel düzelmeyeceğidir.

Çoğu firma evden çalışma yöntemine geçmiş durumda ya da en azından geçmeye çalışıyor. Maalesef bu durum şuan için beyaz yaka personel için geçerli durumda. Bunun dışında mavi yaka personeller evinden yuvasından çıkıp fabrikalarda, üretim tesislerinde, marketlerde, kargolarda çalışmak zorundalar.

Teknolojinin tarihine dönüp baktığımız zaman bir çok girişim ve inovatif ürünlerin bu ve benzeri durumlarda keşfedildiğini görüyoruz. Zaten teknoloji dediğimiz kavram ihtiyaçlardan ortaya çıkmaktadır. O gün şartlarında insanların ihtiyacı olan bir ürün ya da hizmeti bulup uygulamaya dökülmesi olayına girişim diyoruz.

Bu Süreçte Neler Yapıyorum?

Öncelikle şunu itiraf edeyim ki, bu süreci hiç de verimli geçiremiyorum. Eve kanıp da evden çalışmaya başlayalı yakaşık 1 ay oldu hatta geçti de diyebilirim. İlk günler eğitim setlerinden ilgi alanıma göre bir çok eğitime çalışıyor, kalan vakitlerimde oyun oynuyordum. Son zamanlarda hem eve kapalı kalmaktan hem de düzensizlikten verimim çok düştü. Tüm günü hareketli geçen ben evden hiç çıkmayınca psikolojik olarak hayata küsmüş gibi hissediyorum. Özellikle 10 gündür hasta olmam da bu durumu ciddi manada etkiledi. Yakın çevremde ve günlük görüştüğüm birkaç kişide CoronaVirüs Pozitif çıkması da hastalığımın “Acaba ben de mi yakaladım?” şeklinde şüpheleri artırıyor. Ancak epey toparladım ve ayakladım. Şuan boğaz ağrısı, ateş ve öksürme gibi semptomlar olmadığı için test yaptımıyorum. Yine de çevremden kendimi izole edip mümkün olduğunca da market dahil dışarı çıkmamaya gayet ediyorum.

Evet, uzun bir girizgah sonrasında evde nasıl zaman geçiriyorum bundan bahsedeyim.

SolidWorks Çizimleri yapıyorum;

Mesleğim ve işim gereği sürekli olarak SolidWorks’te çizim yapıyorum. Henüz işe gitmediğimiz için aktif olarak üretime yönelik çalışmasak da hem “köşede dursun nasıl olsa lazım olacak” düşüncesiyle hem de gelen siparişleri yapımı için projeleri çizip mail olarak gönderiyorum.

PHP Çalışıyorum;

Zannederim karantina günlerinin bana en büyük dersi de bu oldu. Üretime yönelik ve operasyonel bir işin bir gün mutlaka bir yerde tıkanabileceği yahut çarklardan birisinin dahi durma noktasının biz operasyonel çalışan personelleri nasıl işsiz bırakacağı, ekmeğinden edeceğini uygulamalı olarak bu günlerde öğrenmiş olduk. İşte sadece bu sebepten dahi hem uzaktan çalışabileceğim bir iş hem de kendi projelerimi üretip hayata geçirebilmek adına PHP öğrenmeye çalışıyorum. Senelerdir her seferinde yarım yamalak çalıştığım ve her başladığımda da bir şekilde yarıda bıraktığım bu programalam dilini bu sefer azmedip karantina süresi boyunca öğrenmeyi hedefliyorum. Şu sıralarda Udemy’de Tayfun Erbilen’in hazırladığı Sıfırdan PHP ve MySQL Eğitim Serisi setini izleyip uygulamalı olarak çalışıyorum.

Kitap Okuyorum;

Evde kitap okuma verimim enteresan bir şekilde düşüyor. Günlük olarak toplu taşıma kullanırken yolculukta mutlaka kitap okuyorum. İstanbul’da bu pek mümkün değil, nefes alacak kadar ancak yer kalıyor çünkü. İstanbul’a taşındıktan sonra hedefimdeki kitaplığı inşa edebilmek için önce 5 raflı bir kitaplık aldım. Şuan az bir boş kısım kaldı, onu da ilerleyen günlerde memlekette kalan kitapları getirince fazlası ile doldururum.

Şu sıralarda Fethi Akkoç’un Akose Etekli Levrek kitabını okuyorum. Bunun yanında da arada ruhsal rahatlama verdiği için de Safahat okuyorum. Mehmet Akif Ersoy enteresan bir şekilde bana bi huzur veriyor. Şiirlerindeki içtenlik ve manzum hikaye anlatışı, sanki okuyucu ile derenişi…

Diğer Yaptıklarım;

Evet arkadaşlar, itiraf ediyorum. Ben de oyun oynuyorum. Oynamıyorum dersem inandırıcı olmaz çünkü. Yoksa sadece eğitim sadece kişisel gelişime verilmiş bir hayat sadece işkencedir. Bizler de doğamız gereği eğlenip stres atmak zorundayız. Şuan telefonumda yüklü olan ve oynadığım 3 oyun var.

  1. Pubg Lite
  2. Okey 101
  3. Shadow Fight

Tablet bilgisayarımdan da sürekli video izliyorum. Çay Kahve İnsan serisini çok severek takip ediyorum. Diğer girişimleri, belgeseller ve komik şeyler de izliyorum. Genelde bilgisayar başında işlerimle ilgilenirken (eğitim setleri harici) arkada ses olsun diye Avrupa Yakası’nı izliyorum.

Evet değerli okur arkadaşlar. Bu ilk günlük yazısı da bu şekilde. Bundan sonra daha detaylı olarak neler yaptım ve neler öğrendim yazmayı planlıyorum.

Son Yazılar
Bir cevap bırakın