Haftanın Yazısı #3

çalışmak ve üretmek

Bu yazımı da yine geç yayına alıyorum çünkü bir işe söz verdi isem mutlaka bir aksilik çıkar. Ama ne olursa olsun söz ağızdan da bir kez çıkıyor.

Bu haftaki gelişmelere gelelim sıra neler var neler yok dedikodu yapalım biraz;

Hepimizin gündeminde olan bir konu da KPSS sınavı. Ben de bu pazar sırf merakımdan ne yaparım kaç puan alırım diye KPSS’ye girdim. Gerçekten de çok güzel geçti ve hakikaten tüm yıl çalışıp girince rahat rahat yapılabilecek bir sınav olduğunu gördüm. Ancak, bende sınav stresi olmadığı için olsa gerek rahat geçti, öğretmen olarak yada atama ile ilgili planları olan insanlar için çok sıkıntılı bir süreç. Yurt odamda 6 kişi kalıyoruz ve diğer 5 arkadaşım eğitim fakültesi okuyor oradan aşinayım. :)

Geçenlerde Haluk Tatar isimli bir abimizden bahsetmiştim. Kendisi Linkedin hesabından duyurdu, bir video kanalı açmışlar ve oradan İngilizce, SolidWork, Catia gibi farklı farklı alanlarda ücretsiz eğitim seti paylaşıyor. Hem böyle kaliteli eğitim ve bu denli faydalı çalışmanın daha fazla kişiye duyulması için bende sitemde paylaşarak duyurabildiğim kadar kişiye duyurmak istiyorum. Kanala Buradan Ulaşabilirsiniz.

Yazının girişinde sizlere bahsettiğim KPSS hakkında sıkı bi araşıtırma içindeyim. 2 haftadır falan KPSS’ye çalışıp kamu kurumlarında “mesleğimi icra edecek” şekilde bir pozisyona atanmak gibi bir isteğim var. Makine Mühendisi olarak devlet alanında çok ama çok güzel alanlarda çalışmalar yaparak kendimi geliştirebileceğim pozisyonları tecrübeli kişilerden öğrenince bu işe daha bir merak saldım. Bu konuda da ayrıntılı araştırma yaptığımda muhakkak paylaşmayı düşünüyorum.

Bugün aklıma gelen bir projeyi de sizlere biraz anlatmak istiyorum. Blogumda bir çekiliş düzenlemeye karar verdim tekrar. Daha önce bir çekiliş düzenlemiştim ancak pek bi katılım olmadı, tecrübesizlikten olsa gerek. Şuanki fikrim Sezer abinin blogunda yazdığı bi fikirden aklıma geldi. Tabiri caizse hazır yiyici bir toplum olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu konuda üretkenliği aşılamak için bir şeyler yapmak gerekli diye düşünüyorum. Ben de bu konuda nasıl faydalı olurum diye düşündüm ve şu fikir geldi; hediyeler dağıtacağım bu çekilişte blog sahipleri başta olmak üzere her özgün makale yazan kişiyi çekilişe dahil edeceğim. Bütçemin yettiği kadar hediye dağıtmak istiyorum. Kişinin kendi istediği alanda yazacağı faydalı ve özgün makalelerin katılacağı bu yarışmada kitap, ayraç, kalemlik, flash bellek, sinema bileti gibi hediyeler dağıtmayı düşünüyorum. Şuan kabaca fikrim bu. İlerleyen zamanlarda bu fikrimi ayrıntılı olarak yazacağım çekiliş konusunuda sizlere paylaşmayı umuyorum.

Üretkenlik konusu deyince, üniversitede üzerinde çalıştığım (daha doğrusu çalışmaya çalıştığım) bir fikrim var. Bu fikrimde insanlara hem üretkenlik bilincini ve hem de sağlıklı yaşama bilincini aşılamak gibi bir amacım var. Fazla ayrıntıyı çok erken olduğu için şimdi veremem ama özetleyecek olursam; insanların kendi ihtiyacı olan (en azından bir cihaz için) elektrik enerjisini üretebileceği bir sistem tasarımı var aklımda. Bunu da yaz tatiline girdiğimiz zaman geliştirmek için var gücümle çalışmaya başlamayı düşünyorum.

Çok severek takip ettiğim bir Youtuber olan @BARISOZCAN’ın başlattığı bir proje var. Sabah erken kalkma alışkanlığını yaygınlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Gerçekten kendisini tebrik ediyor ve destekliyorum. İlerleyen günlerde desteklediğim çalışmaların bulunduğu bir sayfa yapıp üst menüye ekleyeceğim. Belki desteğim daha etkili olur. Her neyse bu konuda videoya da buradan ulaşabilirsiniz.

Son olaraksa sevgili takipçilerim; aklınızda olan sosyal sorumluluk olur, teknolojik olur bir proje fikriniz varsa yada öneriniz varsa kadirdurukan06@gmail.com mail adresime gönderirseniz çok sevinirim. Maillerimi ortalama gün içinde (mobilden) yarım saat bir saat ara ile kontrol ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir